Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Irodalom kötelezők? (emelt...

Irodalom kötelezők? (emelt szintre)

Figyelt kérdés

Szóval készítettem egy kötelező olvasmányos listát emelt szintre:


VILÁGIRODALOM:


Orosz irodalom:


1. Dosztojevszkij: Bűn és bűnhődés + Karamazov testvérek

2. Tolsztoj: Anna Karenina + Ivan Iljics halála + Háború és béke

3. Gogol: Revizor + Orr + Köpönyeg

4. Csehov: Sirály + A csinovnyik halála + Három nővér

5. Puskin: Anyegin

6. Turgenyev: Apák és fiúk

7. Bulgakov: Mester és Margarita


Francia irodalom:


1. Moliére: Tartuffe + Fösvény

2. Stendhal: Vörös és fekete

3. Voltaire: Candide

4. Flaubert: Bovaryné

5. Balzac: Goriot apó

6. Hugo: Nyomorultak + A párizsi Notre-Dame

7. Maupassant: Egy asszony élete

8. Sartre: Az undor

9. Camus: Pestis, Bukás, Közöny

10. Dumas: Monte-Cristo grófja


Angol irodalom:


1. Defoe: Robinson Crusoe

2. Swift: Gulliver utazásai

3. Orwell: 1984 + Állatfarm

4. Shakespeare: Rómeó és Júlia + Hamlet + Julius Caesar, Othello, Macbeth, Lear király, III. Richárd

5. Miller: Az ügynök halála

6. Huxley: Szép új világ

7. Bradbury: Fahrenheit 451

8. Brontë: Üvöltő szelek

9. Jane Austen: Büszkeség és balítélet

10. Dickens: Copperfield David, Twist Olivér Karácsonyi ének

11. Wilde: Dorian Gray arcképe

12. Woolf: Mrs. Dalloway

13. Edgar Allan Poe: A holló

14. Conrad: Nostromo

15. Pynchon: Súlyszivárvány

16. Keyes: Virágot Algernonnak

17. Wyndham: Triffidek napja

18. Joyce: Ulysess

19. Herbert: Dűne


Német irodalom:


1. Goethe: Faust + Az ifjú Werher szenvedései

2. Mann: Márió és a varázsló + Buddenbrook ház + Halál Velencében + Varázshegy

3. Kafka: Az átváltozás, A per, A kastély

4. Dürenmatt: Fizikusok + Az öreg hölgy látogatása

5. Hoffmann: Az arany virágcserép

6. Brecht: Koldusopera + Kurázsi mama és gyermekei

7. Müsil: Törless iskolaévei

8. Remarque: Nyugaton a helyzet változatlan


Görög, latin és tovabbi világirodalom:


1. Homérosz: Odüsszeia + Illiász

2. Szophoklész: Antigoné + Oidipusz király

3. Biblia: részletek

4. Boccacio: Dekameron (részletek)

5. Ibsen: Vadkacsa + Nóra

6. Hemmingway: Az öreg halász és a tenger

7. Vergilius: Aeneis

8. Plautus: Hetvenkedő katona

9. Aurelius: Elmélkedések

10. Ovidius: Átváltozások

11. Marquez: Száz év magány

12. Hrabal: Sörgyári Capriccio

13. Dante: Pokol + Isteni színjáték

14. Semprun: A nagy utazás


MAGYAR IRODALOM:


1. Zrínyi: Szigeti veszedelem

2. Kármán: Fanni hagyományai

3. Katona: Bánk bán

4. Vörösmarty Mihály: Csongor és Tünde

5. Petőfi: Az apostol + A helység kalapácsa

6. Arany: Toldi + Toldi szerelme + Toldi estéje + Buda halála

7. Jókai: Az aranyember + Fekete gyémántok + Egy magyar nábob + Rab ráby

8. Madách Imre: Az ember tragédiája

9. Mikszáth: Tót atyafiak + Jó palócok + Beszterce ostroma + A Noszty fiú esete Tóth Marival + Fekete város + Szent Péter esernyője

10. Móricz: Árvácska + Rokonok + Úri-muri + Barbárok + Az Isten háta mögött + Rab oroszlán

11. Babits: Gólyakalifa + Jónás könyve + Elza pilóta

12. Kosztolányi: Édes Anna + Esti Kornél + Pacsirta

13. Karinthy: Így írtok ti! + Tanár Úr kérem

14. Márai: A gyertyák csonkig égnek + Egy polgár vallomásai + Eszter hagyatéka + Válás Budán

15. Németh: Iszony + Gyász + Galilei

16. Illyés: Puszták népe + Fáklyaláng

17. Örkény: Tóték

18. Ottlik:

19. Mészöly:

20. Spiró:

21. Eötvös: Magyarország 1514-ben, A falu jegyzője

22. Eszterházy: Pápai vizeken ne kalózkodj!

23. Szabó M: Az ajtó

24. Kertész: Sorstalanság

25. Galaczi: Pompásan buszozunk

26. Bodor: Sinistra Körzet

27. Borbély: Nincstelenek

28. Tolnai O.: Világítótorony eladó

29. Závada P.: Jadviga párnája

30. Parti. N. L.: Ibusár

31. Lázár E.: Szegény Dzsoni és Árnika

32. Tamási: Ábel a rengetegben

33. Péterfy G.: A kitömött barbár

34. Darvasi L.: Virágzabálók

35. Finy P.: Madárasszony

36. Tóth K.: Pixel

37. Bódis Kriszta: Carlo Párizsban

38. Dragomán Gy.: A fehér király

39. Grecsó K.: Tánciskola + Jelmezbál

40. Szerb A.: Pendragon-legenda

41. Krasznahorkai L: Sátántangó

42. Krúdy Gy: A vörös postakocsi



Ez elég lehet az emelt szintre?


Az lenne a kérdésem, hogy ti mivel egészítenétek ki?


Hátha van olyan amit ti olvastatok de én nem, és nekem hasznos lenne.



#kötelező olvasmány #magyar nyelv és irodalom #irodalom kötelezők #irodalom emelt szint #emelt szintű olvasmányok
2018. okt. 7. 19:03
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:

Nah tudtam, hogy valamit nem jelöl ki..



Ottlik: Iskola a határom

Mészöly: Saulus + Jelentés öt egérről

Spiŕó: Tavaszi tárlat + Fogság

2018. okt. 7. 19:07
 2/13 A kérdező kommentje:
határon*
2018. okt. 7. 19:08
 3/13 anonim ***** válasza:
75%

Szép kis lista. Mi a célod vele? Én igaz hogy nem érettségiztem irodalomból emelt szinten, de több volt osztálytársam igen, egyikük sem olvasott el 10 műnél többet...

Ha ennyire szeretsz olvasni, akkor én mindenféleképpen belevennék szakmai könyveket, olyanokat amik érdekelnek (nálam a Rádiótechnika évkönyvei és lapjai azok, amik részei a mindennapjaimnak).

2018. okt. 7. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

Szakmai könyvekből az Akadémiai Kiadós Világirodalom van meg. Kéne még a Magyar irodalom és a Magyar nyelv. Ezek azok a nagyon vastag kék csíkos A5-ös könyvek.


Bakker és Emily Zolatól a Nana-t kihagytam...nem igaz. :D

2018. okt. 7. 19:26
 5/13 anonim ***** válasza:
49%
15 éves vagyok, lány. Nagyon szeretek olvasni, és 1 vagy 2 kivételével az összes felsoroltat elolvastam már. :D
2018. okt. 7. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Akkor segíts bővíteni. :)


Ha van olyanod, amit itt nincs, írd le.

(És emelt irodalom szaga van :D)

2018. okt. 7. 19:30
 7/13 anonim ***** válasza:
100%
Ötös válaszoló vagyok. Ajánlom figyelmedbe Osamu Dazai-tól (japán) az Embertelen című művet. Megtalálható magyarul is. Mondjuk én megraláltam latin betűkkel lefordítva (japánul csak latin betűkkel írva) és úgy olvastam, mivel nagyjából megtanultam japánul. De összességében egy nagyon jó műről beszélünk. :)
2018. okt. 7. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Ezek jutottak még eszembe, amiket nem írtam oda:


Platón: Lakoma

Melwille: Mobby Dick

Golding: Legyek ura

Wells: Világok harca

Beckett: Godot-ra várva

Mark Twain: Huckleberry Finn kalandjai + Tom Sawyer kalandjai

Verne: 80 nap alatt a Föld körül

Mitchell: Elfújta a szél

Eco: A rózsa neve


Legalább bővül a lista. :D

2018. okt. 7. 21:02
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

Emelteztem magyarból, amiket írtál, szerintem nagyon sok, hacsak nem érdekelnek tényleg ezek a könyvek, a többségét nem érdemes elolvasni csak az emelt magyar miatt.

Én még a kötelezőnek feladott könyvek közül se olvastam el mindet, de megfogadtam, hogyha felvesznek a szakomra, akkor el fogom őket (és felvettek, szóval lassan, de haladok :'D).

Amiket én elolvastam:

Dosztojevszkij: Bűn és bűnhődés - ezt ajánlom, egyik kedvenc könyvem

Tolsztoj: Anna Karenina + Ivan Iljics halála - Ivan Iljics nekünk középszinten is kötelező volt, szóval azt mindenképpen érdemes, Anna pedig emelten tétel volt, azzal nemrég végeztem... annyira nekem nem tetszett, de sokan szeretik, tehetsz vele egy próbát. A Háború és béke pedig tervben van nekem is:)

Gogol: Revizor + Köpönyeg - nekünk ez a kettő megint csak középszinten volt kötelező

Csehov: Sirály + A csinovnyik halála - szintén középszint

Puskin: Anyegin - középszint

Turgenyevet említés szintjén vettük, A Mester és Margarita pedig tervben van nekem is, illetve még orosz irodalomból Nabokovtól a Lolita. De utóbbit nem vesszük órán... :)


Moliére: Tartuffe - középszint

Stendhal: Vörös és fekete - engem nagyon elkapott, három vagy négy nap alatt elolvastam (pedig vagy 600 oldalas kötetben olvastam), és kifejezetten tetszett, tehetsz vele egy próbát

Voltaire: Candide - középszint

Balzac: Goriot apó - középszint

Többit említettük (kivéve Maupassant és Sartre, őszintén megmondom, nem is hallottam róluk), illetve A nyomorultak nekem is tervben van.


Swift: Gulliver utazásai - itt másik tanárral voltunk, aki feladta, de emelten tétel volt, egyik kedvenc kötelezőm, főleg az utolsó 2 "könyvet" szeretem belőle, a leghíresebbek (Liliput, óriások) annyira nem jött be, de a Nyihahák országa azért elgondolkodtatott az emberségemről.

Shakespeare: Romeo és Júlia + Hamlet + Szentivánéji álom - megmondom őszintén, Shakespeare hiába klasszikus, csak akkor érdemes elolvasni több drámáját, ha tetszik a stílusa; a Romeo és Júlia nekem a drámában nem tetszett, én a musicalt szeretem nagyon, a Hamlet hellyel-közel tetszett, a Szentivánéji álomban meg már nem is vagyok biztos, hogy egyáltalán elolvastam-e...

Emily Brontë: Üvöltő szelek - ezt nem suli miatt olvastam el, hanem mert érdekelt, egyébként a másik Brontë nővér, Charlotte Jane Eyre (vagy más címen A lowoodi árva) nekem jobban tetszett. Érdekes, érdemes elolvasni, nem bántam meg, mert klasszikus, de annyira nem volt számomra maradandó.

Jane Austen: Büszkeség és balítélet - ezt elkezdtem, de nem fejeztem be, unokatesóm nagyon szereti :)

Charles Dickens: Twist Olivér - ezt egy rövidített angol kiadásban olvastam és fordítottam, úgy egész jó volt, annyira nem volt érdekes, hogy a teljes művet is elolvassam, de tehetsz vele egy próbát

Innen nagyon sokról nem is hallottam még, és egyedül Orwellt tervezem olvasni.


Goethe: Faust + Az ifjú Werther szenvedései - én egyiket se szerettem :'D Werther nekünk középszinten volt, a Faustból meg Mephisto karaktere tetszett, és ennyi

Thomas Mann: Mario és a varázsló - elmentünk megnézni operában, ezért előtte is elolvastam, az operás megoldás kicsit... eredetire sikeredett (amúgy jó volt az is így visszagondolva, csak akkor sokkolt, hogy igazából a címet és a fő motívumokat leszámítva elég sokban eltértek a novellától), nem egy rossz történet, meg rövid, illetve nekünk középszintre is kellett

Kafka: Az átváltozás + A per - Az átváltozás középszint, A pert elolvastam, de annyira nem érte meg szerintem

E.T.A Hoffmann: Az arany virágcserép - a legbeszívottabb kötelező, amit olvastam, még anyával is elolvastattam :D egyébként érdekes, de tényleg el kell vonatkoztatnod mindentől, amikor olvasod

Itt is ennyi, nincsenek is tervben mások, illetve a fentieken és Dürrenmatton kívül a többiről nem hallottam még.


Homérosz: Odüsszeia + Iliász - ezekből részletek kellettek, illetve a könyvben benne volt röviden a történet. A teljes műveket szerintem teljesen felesleges elolvasni, de tehetsz vele egy próbát.

Szophoklész: Antigoné + Oidipusz király - Antigoné középszint, Oidipusz emelt, két rövid dráma, egyszer el lehet olvasni mindkettőt

Biblia: részletek - nem emlékszem már, pontosan mi volt, de igazából a szöveggyűjtemény részletei voltak csak szerintem

Boccaccio: Dekameron (részletek) - kb. 10 novellát olvastam el, és tetszettek, tervben van a többi is

Ibsen: Vadkacsa - kedvenc drámám, középszinten volt nekünk

Hemingway: Az öreg halász és a tenger - középszint

Vergilius: Aeneis - ezt se érdemes szerintem elolvasni, a lényegét úgyis elmondja a tanár

Dante: Isteni színjáték - a Pokolból voltak részletek, és már az is elég nehezen emészthető, a többire nagyjából ezt mondta a tanárunk (aki amúgy tényleg szinte mindent elolvastatott velünk, amit lehetett): a Pokol még egész érthető. A Purgatórium emészthető. De a Paradicsom... az tényleg elvont. Ha nagyon érdekel, a Pokol tényleg bőven elég lesz, a Purgatóriumról beszélt a tanár, a Paradicsomról meg szerintem tényleg csak annyit mondott, hogy nehezen érthető.

Szerintem innen a többit felesleges elolvasni, esetleg még Ovidiustól az Átváltozásokat, mivel az Kafkának az alapja, de Kafkánál úgyis átveszitek, amit érdemes róla tudni.


Zrínyi Miklós: Szigeti veszedelem - ezt NE. Tényleg NE. A legszörnyűbb dolog, amit valaha olvastam. A magyarfaktos tanárom se olvasta, és ő is mondta, hogy minden elismerése, hogy végigszenvedtem magam rajta. Legjobb barátnőm tudja, mennyit szenvedtem vele. Hidd el, ha jót akarsz magadnak, nem olvasod el. Maximum a szöveggyűjtemény részleteit. Magyarfaktos tanáromat idézve: Szeretjük, tiszteljük Zrínyit azokért, amiket tett... de írni tényleg nem tudott.

Kármán József: Fanni hagyományai - félig olvastam, annyira ez se jött be

Katona József: Bánk bán - középszint

Vörösmarty Mihály: Csongor és Tünde - én ezt is utáltam, de kb. 1-2 óra alatt el lehet olvasni, szóval olyan sokat nem vett el az életemből, mint a Szigeti veszedelem (a fél nyaram ráment arra szerintem)

Petőfi Sándor: Az apostol - középszint, A helység kalapácsát filmen néztük meg, nagyjából a cselekményét érdemes tudni

Arany János: Toldi estéje - a Toldi általános iskola, a Toldi estéje középszint, Toldi szerelmét meg a tanár azoknak ajánlotta, akinek tetszett a többi

Jókai Mór: Az arany ember - legkedvesebb kötelezőm és egyik kedvenc könyvem, legalább háromszor kiolvastam, mivel középszinten is kötelező, mindenképpen ajánlom, ahogy a 62-es filmet is, ami szintén nagyon jó (Krencsey Marianne hatalmasat alakított benne). A Fekete gyémántok tervben van, ahogy A kőszívű ember fiai is (nekünk nyolcadikban is Az arany ember volt, ezért nem olvastam)

Madách Imre: Az ember tragédiája - középszint

Mikszáth Kálmán: Tót atyafiak + Jó palócok + Beszterce ostroma + Szent Péter esernyője - Szent Péter esernyője általános iskola, a Tót atyafiakból és a Jó palócokból nekem minden kellett, volt bennük pár jó novella, de szerintem felesleges elolvasni az összeset, a Beszterce ostroma pedig középszint (illetve végül oda se kellett, mondta a tanár, hogy ő már annak is örül, ha megnézzük filmen:'D én elolvastam, nekem tetszett). Nosztyt nem olvastam, de lehet, egyszer elkezdem.

Móricz Zsigmond: Árvácska + Rokonok + Az Isten háta mögött - az Árvácskát nagyon szeretem, de nagyon megrázó volt nekem (mikor először olvastam, voltam vagy ötödikes, de láttam a filmet, és érdekelt), de ez középszint volt nekünk, a Rokonok pedig nagyon tanulságos és a mai napig aktuális történet, Az isten háta mögött pedig ha jól emlékszem, "a magyar Bovaryné", nekem az is tetszett

Babits Mihály: A gólyakalifa + Jónás könyve - A gólyakalifa érdekes volt, a magyartanárunk nekem külön ajánlotta, mert szerinte érdekelni fog, és igaza lett, szerintem érdemes beleolvasni, a Jónás könyve pedig középszint (illetve itt a Bibliában is el kellett olvasnunk Jónás történetét összehasonlításképpen)

Kosztolányi Dezső: Édes Anna + Esti Kornél - az Édes Anna nekem nem tetszett, igazából én a mai napig nem értem Anna indíttatását (jó, Freudot leszámítva, értem én, hogy elfojtáselmélet, de akkor is), az Esti Kornélban pedig voltak érdekes novellák, az emeltre is kellett talán, mert tétel volt. A Pacsirta a magyarfaktos tanárunk egyik kedvenc könyve, ő ajánlotta, én még nem vettem rá magam, úgy vagyok vele, hogy Kosztolányinak egyelőre a verseit jobban szeretem, mint a regényeit :)

Karinthytól mindkettő tervben van

Márai Sándor: A gyertyák csonkig égnek + Eszter hagyatéka tervben vannak, előbbiből sikerült megszereznem egy nagyon szép kiadást is.

Németh László: Iszony - legnagyobb kedvencem, akár kötelező, akár könyv tekintetében, Kárász Nellivel abszolút tudtam azonosulni, egy elképesztően jól megírt könyv nekem, nehéz elhinni, hogy Németh László mennyire jól bele tudott látni a női lélekbe, hogy ezt így le tudta írni. Nagyon hosszú, sokaknak nem tetszik, de nekem abszolút kedvenc.

Illyés Gyula: Puszták népe - elkezdtem, nekem nagyon nem jött be, talán egyszer elolvasom, ha jól emlékszem, önéletrajzi regény, szóval hacsak nem érdekel nagyon Illyés Gyula élete, vagy nem lesz tétel, szerintem nem érdemes elolvasni

Örkény István: Tóték - középszinten tétel volt a filmmel együtt, azt is érdemes megnézni szerintem :)

Ottlik Géza: Iskola a határon - most olvasom, vagyis egyelőre szüneteltetem, mert egyetemre olvasok könyvet, eddig nem nagyon tudok mit mondani rá, olyan szempontból örülök, hogy most kezdtem el, mert kicsit aktuális nekem a katonaság miatt, ha tétel marad, mindenképpen olvasd el szerintem

Esterházy Péter: Pápai vizeken ne kalózkodj! - tétel volt, csak pár történetet olvastam belőle, annyira nekem nem jött be, de ha tétel marad, azért illik elolvasni (mondom én, igen :'D)

Garaczi László: Pompásan buszozunk! - szintén tétel volt, és szintén nem olvastam (amúgy a magyartanárunk leterhelt már a sok egyéb random könyvvel, ami végül is nem kellett sehova, ezért a tételek felét el se olvastam :'D te ne juss arra a sorsra mint én - khm khm Szigeti khm khm -, ne olvass el olyanokat, amik nem érdekelnek, és nem tételek, ha nem tetszik, hát nem tetszik, vagy elolvasod később, vagy soha, a lényeg, hogy hallottál róla, tudod, ki írta, nagyjából miről szól, és kész)

Bodor Ádám: Sinistra Körzet - tétel volt, nem olvastam

Szégyen, nem szégyen, egy csomó íróról se hallottam, nemhogy még némelyik művéről. Tényleg ne olvasd el mindet csak az emelt miatt, tök feleslegesen húzod az idődet.


Amiket még ezeken kívül elolvastam:

Déry Tibor: Niki - aranyos és szomorú történet egy kutyáról, aki igazából szimbólum. Ha szereted a kutyákat, ne olvasd el, kivéve, ha sírni akarsz, mint én.

Megtaláltam még a polcomon Babitstól a Timár Virgil fiát és a Halálfiait, valamelyiket lehet, hogy olvastam, de megmondom őszintén, nem rémlik.


Szerintem úgy nagyjából ennyi. Tényleg fogadd meg a tanácsomat, és ne olvasd el mindet feleslegesen, ezeknek a fele se kell emelt szintre. Ha hallottál róluk, az teljesen rendben van, amelyik érdekel, azt is olvasd el, de ne szenvedj az összessel, mert utána úgy jársz, mint én, hogy ami meg kéne, arra meg rohadtul nincs időd, kedved, energiád.


Hozzászólások:

A Legyek ura és az Elfújta a szél tervben vannak.


Felkészülésre tökéletesen elég Mohácsy Színes irodalom tankönyvei, kiegészítésképpen érettségis tételes könyvekkel.


Én a fentiekkel egy 92%-os emelt magyar érettségit értem el. De ha az összes könyvet elolvastam volna a fentiek közül, akkor se lett volna jobb szerintem.

Illetve jó tanács még: a nyelvtanról se feledkezz meg! Csak azért lett 100%-os a szóbelim, mert kihúztam azt az egyetlen egy nyelvtan tételt, ami emelt és középszinten ugyanaz volt.

2018. okt. 8. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Szép beszámoló utolsó. :D


Bár az szerintem iskola függő sok esetben, hogy mi a középszint és mi az emelt szint.

2018. okt. 8. 20:05
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!