Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Egyetemet végeztem, majdnem...

Egyetemet végeztem, majdnem 25 vagyok és most jöttem rá, hogy értelmetlen volt (büfészak). Hogyan tovább?

Figyelt kérdés

Az az igazság, hogy behúztak fiatalon a csőbe azzal, hogy diploma nélkül semmire nem mész, és mivel nem voltak konkrét elképzeléseim elvégeztem MA-ig a nemzetközi tanulmányok fantázia nevű sokat ígérő büfészakot. Buta voltam, illetve be is akartam beszélni magamnak, hogy ez így jó. Most jutottam el arra a szintre, hogy szembenézzek a hibás döntésem következményével.


Felmértem a munkaerőpiacot és valami adminisztrációs szöszmötölő pozícióban tudok majd elhelyezkedni. Ennek nem látom semmi értelmét, van benne jócskán tapasztalatom, teljesen kikészít az irodai munka, az egy helyben ülés. Azon gondolkodom, hogy beiratkozok egy OKJ-re (asztalosra gondoltam, mert hobbiszinten mindig is élveztem a famunkát + fizikai munkát találtam eddig is a legkielégítőbbnek), és azzal helyezkedek el. Azon aggódom viszont, hogy hatalmas hátránnyal indulnék szakemberként ennyi idősen kezdve.


Vélemények?



2018. dec. 17. 17:23
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%
Sosincs késő.
2018. dec. 17. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%

Sógorom 27 évesen csinálta meg az asztalos szakmát. Előtte szakács volt, de megunta. Kb 1 éve kezdte, de már alig lát ki a munkából.

A kétkezi munka mindig keresett mert folyamatos szakember hiány van, így bármikor elkezdheted, nem fog hátrány érni.

2018. dec. 17. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%
Nyugodtan állj neki. Csináld azt, amit szeretnél. Sok sikert! :D
2018. dec. 17. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%
Én 28 évesen váltottam teljesen másra, és jól elvagyok vele.
2018. dec. 17. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
82%

Valtani sosem keso szerintem, ahogyan kepezni magadat sem.

En is ugyanezt vegzem amugy, es sosem tapasztaltam ilyesmit. Direkt ritka nyelveket tanultam a kepzesi ido alatt, kapcsolatokat epitettem, ezekhez merten valasztottam szakterületet is, es mar rengeteg ajanlatot kaptam a diplomam utan. De ha neked nem jott be, akkor valts mindenkepp. Nem szabad beleragadni egy rossz elethelyzetbe.

2018. dec. 17. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat mindenkinek.
2018. dec. 17. 19:32
 7/17 anonim ***** válasza:
100%

Nem értem az irásodat.


"behúztak fiatalon a csőbe" Ki húzott be? Szándékosan rossz tanácsot adott volna? Kétlem.


"diploma nélkül semmire nem mész" Ezt nyilván te is tudod, meg tudtad, hogy nem igaz. Egyébként meg nagy különbség van egy egyiptológus diploma és egy pl. egy villamosmérnök diploma között, már ami a lehetőségeket illeti.


Egy ember az egyetem második harmadik évére már rendelkezik annyi információval, hogy milyen jövő vár rá ezzel a diplomával, ha szakon belül marad. Vagyis ha minimális kommunikációt folytattál emberekkel, akkor tudnod kellett volna, hogy mire számíthatsz. Így főleg nem értem, miért mentél még mesterre is ugyanebből, mikor mehettél volna más piacképesebb mesterre is.


Az NT alapvetően nem szar, sőt a diploma önmagában sem. Furcsa, de sokszor egy sima irodai melónál is előny a diploma. Egy NT meg rohadt jól konvertálható, mivel ha jól tudom legalább két nyelvvizsga szükséges a szak elvégzéséhez, vagyis 5 év alatt két nyelvet nagyon jól megtanulhatsz.


A konvertálhatóság alatt meg értek pl. egy közbeszerzési szakértőt, akik jól is keresnek, minisztériumokat, ha egyetem alatt szakosodtál egy szakágra, de lehet még az sem kell. Vagy fordító, tolmács?


Egyébként is lent kezded, bármilyen szakmád van, szóval nem értem ez elégtedlenséget.


Egy ismerősöm valami társadalomtudományi büfészakon végzett, aztán elindult Informatika irányba, de kb. olyan szinten, hogy beadta a jelentkezését egy softosabb IT helyre. Nem értett semmihez az informatikán belül, de a cég felvette, és elkezdte a betanítását, és már jól keres. Vagyis lehetőség van sok, csak kutatni kell. Ha elkezdesz dolgozni 100000x több hatás fog érni, mintha elkezdenél valami OKJ-t, vagy még tanulnál. A munkaerőpiac nem feltétlenül úgy működik mint régen, hogy van egy végzettséged, és te onnantól kezdve életed végéig az leszel...



Én piacképesebb szakot végeztem, de én is más felé orientálódom 28 évesen, és elkezdek egy levelező alapszakot munka mellett.

2018. dec. 17. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

Utolsónak. Általános vélekedés volt a környezetemben, gimi/család/barátok, hogy diploma nélkül nincs élet, a gimiben pl. egyenesen leszidták azt aki felvetette, hogy nem megy egyetemre.


Nem értem miért a lekezelés, folytattam kommunikációt elég sok emberrel, a középsuli pedig pont nem készít fel erre a választásra. 5 év pedig elég gyorsan elpörög, illetve meg is említem, hogy bemakacsoltam e téren, nem is mertem meglépni a váltást + most jutottam el oda, hogy belássam az aktakukac meló nem nekem való.


Nem vagyok elégedetlen, nyílván lent kezdi mindenki, pusztán félek az ismeretlentől, és gondoltam puhatolózok egy kicsit.

2018. dec. 17. 21:31
 9/17 A kérdező kommentje:
+ a NT, BCE legalábbis, nem mondanám "jó" szaknak, ami a valódi képességek elsajátítását illeti. Egyáltalán nem gyakorlat orientált még a mester sem (abban a hiszemben is mentem oda), ugyanaz van mint BA-n, seggelés-seggelés hátán, ráadásul úgy, hogy rengeteg témakört duplán adnak le elv. másra kihegyezett tárgyak. Valid közgazdasági/jogi tudást nem ad ráadásul, kb. wikipédia szint. Lehet máshol máshogy van, én ezt tapasztaltam.
2018. dec. 17. 21:41
 10/17 anonim ***** válasza:
100%

Nem lekezlésnek szántam.


Van egy diplomád, ráadásul mester, most komolyan elmennél asztalosnak tanulni, és kidobnál még 1 évet, ameddig nem csinálsz semmit? Ha 25 éves vagy, és 5 évet tanultál, akkor 20 évesen kedzhetted az egyetemet. 26 évesen befejeznéd a képzést, teljesen a nulláról indulnál. Én amilyen asztalosokat és szakmunkásokat ismerek, és jók, ők szinte gyerekkoruktól kezdve jártak dolgozni faterral, nagypapával, rokonnal stb. Vagyis volt tapasztalatuk, mikor elkezdték a képzést. Ők 25 évesen már legalább 8-10 év tapasztalatok fel tudtak mutatni. Sajnos a magyar OKJ képzések többsége tényleg nem sokat ér... Nyilván ha a nulláról indulsz (nem tudom, hogy mennyire mélyültél el ebben a szakmában), a szakemberhiány miatt fel fognak venni, de asztalosként nagy karrier nem vár rád, az egy dolog, hogy a kezdő bérük magasabb mint egy irodai munkásé, de az irodai munkásé sokkal jobban nő az évek előrehaladtával, mint a szakmunkásnak. Ez mint átlag mondom, kiugró adatok mindig voltak és lesznek.


Ha nem szeretsz egy helyben ülni, akkor legyél üzletkötő, egyéb ügynök, közvetítő stb. Ők végigutazzák a munkaidejük nagyrészét.


Kezdj el dolgozni, ezzel teszel a legtöbbet a jövődért. A munkával fogsz fejlődni, kapcsolatot építeni, és így alakulnak majd ki a lehetőségek, én nem vetném el a diplomádat, eddig minden NT-s ismerősöm elhelyezkedett, és nem szar munkakörben.


Ha pedig kapunyitási pánikról beszélünk (több ismerősömnek volt ilyenje, akik halmozták a diplomát meg a képzéseket, és addig akarták halasztani a kezdést, ameddig lehet), akkor megnyugtatlak, később sem lesz job, sőt... Az első pár év mindig szar.

2018. dec. 17. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!