Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Van olyan közmondás vagy...

Macher Rózsa kérdése:

Van olyan közmondás vagy szólás amiben van hatvan? Az is elég, ha a benne lévő számok összege ennyi.

Figyelt kérdés
2019. jan. 3. 16:42
 1/1 chtt ***** válasza:
100%

Ó. Nagy Gábor Magyar szólások és közmondások c. könyvében a következők szerepelnek:


- Bevette a hatvan cseppet [Negyven cseppnél többet ivott] = leitta magát, berúgott. (táj)

- Aki tíz éves korig nem ártatlan, húszig nem szép, harmincig nem erős, negyvenig nem okos, ötvenig nem gazdag, hatvanig nem szent, azután sem lesz az = ha elmulasztjuk az egyes életkorokkal járó lehetőségeket, többé sohasem pótolhatjuk a mulasztottakat.

- Annyit ér, mint kilenc gémnek egy keszeg [mint százhúsz gémnek hatvan [keszeg] = ennyi embernek nagyon kevés étel ez, még arra sem elég, hogy az éhüket elverjék vele. (táj)

- Megjárta a hatvan gombost = hiába járt. (táj)

- Hatvan és a halál közt = a hatvanadik életéven túl. (tréf)

- Hatvan felé hazafelé = aki a hatvanadik életéve felé közeledik, az már kifele megy az életből.


Megjegyzem, a 'hatvan és a halál közt' kivételével én egyiket sem ismertem, és ez is szerintem a hetvennel, nyolcvannel és kilencvennel is használatos ma már.

2019. jan. 3. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!