Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Honnan tudom hogy hány kovalen...

Honnan tudom hogy hány kovalens kötést képesek kialakítani az atomok? Például az oxigén miért 2-őt, a nirtogén miért 3-at?

Figyelt kérdés
Honnan tudom hogy egy π kötés delokalizált, mint például a benzolban 3 van belőlük de miért csak három és miért nem 6? És ha a központi atom vegyértéke megegyezik a kötő párok számával akkor a benzolban miért 4 a központi atom vegyértéke és a kötőpárok száma miért 15? Illetve tudná valaki jellemezni a π és σ kötéseket külön-külön?

2019. jan. 5. 21:05
 1/2 anonim válasza:

a jellemzoe kialakitott kovalens kotesek szama az atomok vegyertekelektronjaitol fugg. minden atom a nemesgazszerkezet eleresere torekszik, ami azt jelenti, hogy a kulso (al)heja telitett legyen. ez azt jelenti, hogy a vegyertekhejat vagy le akarja nullazni, vagy 8-ra kiegesziteni, igy lesz telitett (de ha megnezed a nemesgazok csoport elemeinek elektronszerkezetet ott pontosabban ott van, hogy mire torekszenek). ha az oxigent vesszuk peldanak, a 6. focsoport eleme, tehat 6 db vegyertekelektronja van. minden atom a ket lehetoseg kozul azt csinalja, ami kevesebb energiabefektetessel jar, es 2 elektront folvenni kevesebb energia, mint 6ot leadni, ezert o 2 elektron megszerzesevel (azaz a kovalens kotes kialakitasaval, mert igy a kovalens kotesben resztvevo masik atom elektronja is reszben hozza fog tartozni) alakitja ki a 8 elektronos szerkezetet. ugyanizy a nitrogen 5. focsoport, 5 vegyertekelektronja van, 3at akar, hogy 8 legyen neki. de pl a natriumnak csak 1 van (1. focsoport), igy o leadni akarja, olyan elemmel fog kotest letrehozni akinek meg 1 elektron "kell", pl a klor.


a pi es szigma kotesekrol annyit erdemes tudni, hogy az 1. kovalens kotes a szigma kotes, ami eros es tengely(/forgas)szimmetrikus, a 2. es 3. koteseket pedig pi kotesnek nevezzuk, ezek gyengebbek a szigma kotesnel, ezert konnyebb oket felszakitani is, es tengelyszimmetrikusak. a benzolrol most hirtelen sajnos nem tudok mit mondani :D kicsit zavarosan irtam le, de remelem segitettem :)

2019. jan. 6. 02:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm hogy leirtad, nagyon sokat segitettel vele! :)
2019. jan. 6. 18:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!