Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Az “elit gimnázium” mitől...

Az “elit gimnázium” mitől elit gimnázium?

Figyelt kérdés
2019. jan. 6. 20:53
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
91%
Attól, hogy annak tartják.
2019. jan. 6. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
69%

Versenylóképző, profi tanárok akik durván követelnek, csak a legjobbakat veszik fel, mindenféle versenyre járnak, stb.

Általában tele van pénzesekkel és beképzeltekkel.

2019. jan. 7. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
29%
Tény, hogy erősebb lesz a tudásuk, de ahogy tapasztaltam, kevésbé befogadóak, és egy érzékenyebb gyerek számára eléggé lélekölő tud lenni.
2019. jan. 7. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
#2-3: És te ez alapján a definíció alapján melyik gimnáziumokat tartod elitgimnáziumnak? Azért kérdem csak, mert az én tapasztalatom alapján nem feltétlenül ugyanazokat a gimnáziumokat sorolják ide a különböző emberek, és érdekelne, hogy melyek azok a gimnáziumok, amelyeket te ilyennek tartasz.
2019. jan. 7. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
82%

A kérdező nem definíciót kért, ez sem az, hanem csak az általános jellemzői.

Hivatalosan nem létezik elit és nem elit gimnázium, csak íratlanul van rájuk ragasztva ez a jelző. Általában a tehetős, értelmiségi szülők ilyen iskolába járatják a gyerekeiket, és sok diák igen csak büszke arra, ha "elit" gimnáziumba jár, ezt felesleges megkérdőjelezni.

Elnézést, hogy nem soroltam fel mindent, szép napot!

2019. jan. 7. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Több helyen hallottam ezt a kifejezést és nem egyértelmű számomra. Én valamilyen “nem állami” iskolákra gondoltam. Pályaválasztás előtt állunk, ezért tettem fel a kérdést. Köszönöm az eddigi hozzászólásokat!
2019. jan. 7. 17:23
 7/11 anonim ***** válasza:
67%
Állami intézmény is lehet elitista, az országos középiskolai rangsor például segítséget nyújt ennek megítéléséhez.
2019. jan. 26. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
#7: Az országos középiskolai rangsornak nincs köze az elitizmushoz.
2019. jan. 26. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
67%

Én elit suliba jártam, államiba. Tényleg voltak olyan követelmények, amik máshol talán nem (kicsit eltérő tanrend, pl. a fakultációk az alapóra helyett voltak, nem úgy mint egyes gimikben, hogy van plusz 3 föciórád, és akkor föcifaktos vagy, hanem heti 8 órában tanultuk a faktos tárgyat), nyelvtagozatos suli volt, többségnek 17 éves korára 2 középfoka volt. A BME nyelvvizsga kihelyezett, vidéki, akkreditált nyelvvizsgahelye voltunk. Vittek minket tanulással kapcsolatos kirándulásra: 3 napos városi iskolának nevezték (az erdei iskola mintájára), és annak az volt a lényege,hogy meg lehetett nézni szakmákat. Jelentkezés alapján, de azért a faktok alapján lehetett következtetni: Videoton gyárba, színházi kulisszákba, bírósági tárgyalásra nézőnek, régészeti előadásra mentünk,a többire már nem emlékszem. (A Videotonban én nem voltam, nyelvtagozatos voltam.) Kötelező volt egyszer egy néptáncelőadást adni, megtanulni úszni, a nyelvszakosok11.-ben a 12. és 13. osztályból osztályozóvzsgát tettek, utána nem kellett nyelvórára járniuk, ha mégis akartak, felsőfokú nyelvvizsga/emelt szintű érettségi felkészítőkből választhattak. Jártunk versenyekre, színházba, ez persze máshol is így van, csak van, ahol nem menő. Nálunk azért ha valaki odatette magát, azt nem csúfolták hülye strébernek, de sajnos ez nem kötelező érvényű. Épp az én osztályomba járt 5 idióta csaj, akik bizony leszóltak másokat ilyenek miatt. A dolog pikantériája, hogy ők is kitűnők voltak, többnyire matekosok. Az iskolának saját felvételije volt, nem a központi, a matek felvételin bizonyítani kellett, hogy tudsz számológép nélkül, fejben számolni, voltak tudományos hetek meghívott előadókkal, és volt bál minden évben, élő (modern) zenével, de koktélruhában, elegánsan. Volt teremfestési verseny, mindig kifestettük a tantermet valamilyen téma köré szervezve azt (Macskafogó, Hollywood, országok, kultúrák, hippi korszak stb.), ezt az ilyen diákelfoglaltságok miatt említem meg, hogy voltak ilyenek.


Azóta sajnos rosszabb suli lett. Már nem lehet a nyelveseknek heti 20 órája, a nehéz tankönyveket nem használhatják (kevés suli veszi, és a kormány szűkítette emiatt a tankönyvlistát), igazgatóváltás volt és sok jó tanár elment. Mindez azért, mert a politika beleszólt, ugyanis nem voltunk állami suli. Én 2012-ben érettségiztem, akkor a az évfolyamból (3 osztály, mindegyikben 32 fő) csak 2 ember nem ment egyetemre. Érdekes amúgy, hogy a politika így kib**szot a sulival, mert Kövér László gyerekei is hozzánk jártak, de hát ez van. Amúgy a Republic énekesének, Cipőnek a lányai, és van olyan ex-diák, aki azóta színész, sportriporter stb.


Hát, ilyenek miatt elit suli az elit suli: erős oktatás, valóban magas elvárások, nem az van, hogy ha jól tanulsz, akkor megvernek a többiek, vannak egyéb tudományos programok, a továbbtanulásra segítséget adnak (felsőfokú angol óra, városi iskola), elegáns rendezvények (művészeti est, színvonalas ki-mit-tud, színvonalas iskolaújság, a diákok által szervezett események, mi pl. kávézót csináltunk, ahol énekelni tudó osztálytársak zenéltek/énekeltek régi dalokat, az egyik osztályteremben volt). Voltak cserediák-kapcsolatok, főleg Németországba, és lehetett Londonba menni egy hétre helyi családoknál lakni/helyi iskolában tanulni. És ez természetesen nem elég, ehhez kell a magas felvételi eredmény az egyetemekre, illetve hogy magába a gimibe is nehéz a felvételi (általában nem központi, hanem saját felvételi). ja, és volt egyenruhánk, de nem minden nap hordtuk, csak iskolai és nemzeti ünnepeken, vizsgákon, ballagásokon, szalagavató szalagtűzéses részén stb. Még amit megemlítenék: minden év végén vizsgáztunk 3-3 tárgyból, be volt osztva, mikor melyikből. Az igazgató szerette hangsúlyozni, hogy konzervatív elit iskola vagyunk, de hogy mitől konzervatív, azt sose értettük. Tele voltunk kék hajú lányokkal (az igazgató fia lila hajú volt), hozzánk járt a srác, aki a Csillag születikben barbie girlnek öltözve énekelt (csak viccből illetve fogadásból csinálta), volt nyaltan meleg iskolatársunk, aki elhozta a pasiját az osztálykirándulásra... sose értettük, miért mondja az igazgató, hogy olyan konzervatívak vagyunk, szerintem szerette ezt kimondani. :D


A sztereotípiákról:


- drogoznak: Akkoriban bárhova mentem, mindenki ezt mondta/kérdezte. Ismertem egy lányt, akit drogterjesztésért kirúgtak. Később vissza akart jönni, hogy ott érettségizzen, de nem engedték neki. Voltak, akik ittak bulikban, de hát ez melyik suliban nincs. Szerintem semmivel sem volt jellemzőbb, mint bárhol máshol.


- gazdagok: Nem. Állami suli voltunk, az egyik osztálytársam anyukája a takarítónő volt a suliban, és mi dobtuk össze neki a pénzt, hogy el tudjon jönni egy táborba. A végére kikezdte a sulit az önkorményzat, nem volt WC-papír, normális mensa, kréta stb, szerencse, hogy leérettségiztem addigra.


- Mindenki okos: nem. Alapvetően nem ciki okosnak lenni, inkább ezt mondanám különbségnek, de sajnos pont az én osztályomban volt 5 agyatlan liba. Egyébként inkább rockerek vagy bárki más (értsd: nem plázacicák) voltak, de sajnos nálunk pont akadt. Meg is határozták az osztályt.


- Nagyok az elvárások: szerintem nem. Ez a diákokat ostorral csapkodó tanárok sztereotípia nem igaz. Senkit nem ismerek, aki ne bírta volna elvégezni, vagy akit megterhelt volna. Sokan még különórára is tudtak mellette járni vagy versenysportolni. Aki eleve hülye, az persze nem bírta volna. De aki bejutott, akit felvettek, az nem szakadt bele soha, és még az iskolai rendezvények is belefértek a tanulmányok mellett (a diákok szervezték a március 15-ét, csináltak színdarabot, a végzősök ballagását, néptáncos előadást), versenyekre jártak, de senkit nem ismerek, aki beleszakadt. Egyetlen osztályról tudom, hogy utálták a dolgot: az ofőjük az igazgató felesége volt, és ezért minden hülyeséget elvállalt a nevükben, pl. ki-mit-tudon a produkciók bejelentését stb. De az övék speciális eset volt. A tanárok általában jó humorúak voltak. Egy tanár se volt, akit utáltam, csak tantárgyakat utáltam, persze volt, aki nem volt szimpatikus, de nem utáltam egyetlen tanárt se. Aki nem tudott lenyelvvizsgázni, az jelentkezhetett máskor vagy más típusúra, nem voltkötelező egy év után megcsinálni, sőt, voltak, akik előtte nem tanulták a ynelvet, és egy év alatt középfokúztak belőle a BME-n. Mentünk OKTV-kre (oké, ott volt egy tanár, aki kötelezővé tette, az fura volt), nem szakadt bele senki. Igazából annyi, hogy milyen tanárt fogtál ki. Az egyik magyartanár folyton jött a szavalóversenyekkel, a mi tanárunk mindig a kórusba akart minket erőnek erejével berángatni (énektanár volt), meg hogy menjünk ki mit tudra, de igazából nem történt semmi olyan, ahogy azt sokan elképzelik. Volt valamelyik krimiben egyszer egy epizód, ahol egy amerikai gimiben drogoztak a diákok, hogy el tudják olvasni az összes könyvet, hogy éjfélig tudjanak tanulni stb. Semmi ilyen nem volt. Egyszer fordult elő, hogy hajnali 3-ig tanultam, de akkor érettségire gyakoroltunk, a tanár azt mondta, másnap kikérdezi az előző 2 év anyagát, én meg este 9-kor kezdtem el. :D Szóval semmi ilyen hú de frusztrált diákok, akiknek mindjárt elpattan az ér a homlokán. Igazából az egyetemen nagyon hálás voltam mindenért, mert sok mindent tudtam, amit a többiek még nem. Amit emelt érettségin húztam tételt, abból írtam később a szakdogámat.


Hát, ilyen volt egy elit gimi, remélem, megtalálod benne a választ a kérdésedre.(Ez egy agglomerációban lévő gimi volt, lényegében 2010 előtt jártam oda.)


Bocs, ha valahol értelmetlen esetleg, véletlenül visszatöröltem a szöveg közepét.

2019. jan. 27. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
79%

* nyíltan meleg,nem nyaltan, bocs, ez egy ciki elírás lett


"Épp az én osztályomba járt 5 idióta csaj, akik bizony leszóltak másokat ilyenek miatt. A dolog pikantériája, hogy ők is kitűnők voltak, többnyire matekosok."


Ők amúgy azóta a BME-re járnak, illetve az egyikük bankban dolgozik.


Amit hiányoltam a suliban, az a művészeti oktatás volt illetve bármilyen művészeti délutáni különóra. (Rajz fakultáció volt, de más nem.)

2019. jan. 27. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!