Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » El szeretném végezni a Épületg...

Tipshi kérdése:

El szeretném végezni a Épületgépészeti technikus tanfolyamot, viszont nem tudom biztosan, hogy ezzel a végzettséggel valóban tudok e gázt-, vizet, valamint klímát szerelni. Maszekolni szeretnék vele, alkalmas ez erre?

Figyelt kérdés

2019. jan. 12. 11:08
 1/4 jana000 válasza:
Ha a saját iskolámból indulok ki akkor szerintem nem. Viszont ha egy-két évet lehúzol valaki mellett aki ilyet csinál akkor sok minden rád ragad. A gáz, illetve klíma szerelés meg jogosultsághoz kötött tudtommal. Ahhoz kevés a technikusi képzés (de javítsatok ki ha tévednék). Én technikusi végzettséggel épületgépész boltban voltam értékesítő. Ott össze tudod szedni a szükséges anyagismeretet és tudsz beszélgetni a szerelőkkel. Sok dolgot lehet tanulni belőle. A maszekolást hanyagold szerintem mert ha gond van (mert mondjuk megmókolsz egy gázkazánt) akkor emberéletekkel játszol.
2019. jan. 15. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Jól írták előttem, sajnos ez a maszekolás hát...


Maga a technikus effektív nem vesz részt operatívan a különböző szakágakban, tehát a fizikai munka összessége a víz/gáz/klíma szerelőkre marad, ha ez nem így lenne, akkor nem lenne szükség külön szerelőkre az adott szakmákban. A technikus a technikai feladatokkal foglalkozik, esetleg ellenőriz, felügyel, irányít, beállításokat végez a gépeken, műszakirajzot olvas/átnéz, vagy MEO feladatot lát el stb... Én még ebben az országban nem láttam, hogy technikus gázt vagy vizet szerelt volna, pedig több mint 20 éve dolgozok az építőiparban megvan a víz/gáz/fűtés de még a villanyszerelő végzettségem is. Sok időt lezúztam ezekben a szakmákban külföldön is, de még ott sem láttam, hogy egy technikus mindent csinált volna... Szépen cseng az hogy technikus és 4 szakmához ért, csak éppen a valóságban ez nem így van.


Most kitalálták a duális képzést (ami persze régen is volt) az a baj hogy ez **art sem ér, azok az oktatók/tanárok és mesterek akiktől én tanultam minimum 20 évet töltöttek el az adott szakmában aktívan szereltek, majd utána mentek el tanítani, ami azt jelenti hogy ha ma egy oktató 50 év alatt van azzal szóba sem szabadna állni. Nekem kiváló mestereim voltak, de így is 10 év aktív szakmai rutin után mondtam magam igazi szakembernek a klímaszerelés és gázszerelés területén, teszem hozzá a mai napig is tanulok újat. Én csak azt látom, hogy a fiatalok nem értenek semmihez, hiába van meg a végzettségük 10-15 éve. Voltaképpen nincs rutinjuk, persze tisztelet a kivételnek, de a 2/3 rész az önállóan nem tud dolgozni. Erre mondok egy példát: általában 2 nap alatt vágom helyre az 50-100m2-es lakásokat víz/gáz/fűtés szakágban egy segéddel. A mostani és a tavalyi csapat akikkel egy lakóparkot csináltunk 2 hét alatt végeztek négyen egy 50m2-es lakással míg ugyanezt én 2 nap alatt pipáltam ki. Persze ez a csapat nem hozzám tartozott, mert 4 külön brigád volt ugyanolyan lakásokra, tehát 4 cég amiből az egyik én voltam. Nem voltak ők öregek, mert 26 és 30 év között voltak, csak éppen fingjuk nem volt semmiről, persze a főnökük, az építésvezető, de még generál is rendszeresen üvöltözött velük, de sikert nem értek el ők sem eme módszerrel. Sajnos az elméleti és a gyakorlati tudás is hiányzott, a neves iskolák és a duális képzés nem ér semmit igazi tapasztalt oktatók nélkül, amiből igen nagy hiány van.


Ma a gáz, villany és klímaszerelő szakma a legnagyobb szopó, nem elég megszerezni az adott szakmát, még akkor sem dolgozhatsz benne, mert szakvizsgát kell letenni ami nem ingyenes és csak ezek után szerezhetsz érvényes jogosítványt, amiből van arcképes is. Attól függően hogy melyik szakmáról van szó és ott konkrétan mivel akarsz foglalkozni. Ezekre papírokra akkor is szükség van ha az ember alkalmazott vagy éppen vállalkozó, kikerülni nem lehet. A víz és fűtésszerelés kivétel, nincsenek külön vizsgák és jogosítványok. A maszekolás meg egy olyan dolog, hogy kell hozzá tőke is nem is kevés, ha a gáz és klímaszerelést vesszük akkor 3 milla alatt nem is vágjon bele senki. Gépek, kéziszerszámok, mérőeszközök, nyomáspróba szett, de csak ha egy komolyabb márkás lefejtőberendezést nézek az is fél milla. A gázszereléshez való műszerem anno 400 ezerbe került, ezt be is kell vizsgál/kalibrálni ami évente 25-40 ezer forint. Tapasztalataim szerint a gyakorlati tudás megszerzése a legnehezebb az országban. Ha egy frissen végzett fital a ma kijön a suliből legalább 3 évet kellene eltöltenie profi szakember mellett és akívan résztvenni a munkában, nem csak dohányozni és nyomkodni az okostelefont.

2019. jan. 17. 02:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Gondolkodtam én is ezen az épületgépész technikus tanfolyamon, mert pont, ahogy előttem írtátok, az ember azt hinné, hogy így egy igazi szaki lesz, aki elvégzi. Így már abszolút érthető, hogy miért van hiány szakemberekből!

Az iskolák "köpik" ki magukból az ilyen - olyan szerelőket, meg szakembereket, de a kezdőkkel egy cég sem akar foglalkozni... akkor hogy a picsba tanuljon meg az ember bármilyen szakmát, ha esélyt sem adnak neki a cégek??

A Fókuszban nyilatkozott egy autószerelő műhely vezető, hogy a tapasztalt szakemberek nem mennek hozzá dolgozni, a kezdőkkel meg nem foglalkozik, őket nem alkalmazza! Vicc, ami ebben az országban zajlik... De a fiatalok csesztetése megy, hogy nem akarnak dolgozni, meg mindenki egyetemre megy stb... Na vajon miért..? Mert ma már nem éri meg szakmunkásnak elmenni, mert a kezdőket mindenhonnan elküldik melegebb éghajlatra... sajns, nekem is elment a kedvem az építőipartól és a többi szakmunkától...

2019. jan. 21. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Kedves 2.hozzászóló!


Villanyszerelő,akinek megvan a szakképesítése ugyan miért ne dolgozhatna vállalkozóként? Miféle szakvizsgára lenne még szükség?

2022. jan. 13. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!