Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Kevés a tanár mi lenne a...

Kevés a tanár mi lenne a megfelelő ellenlépés?

Figyelt kérdés

Az edulineon lehozták egy cikket miszerint, a közeljövőben sok tanár fog nyugdíjba vonulni, de nincs utánpótlás.

Jól értem, hogy egy ped 3 fokozattal akarják orvosolni?

Úgy gondolom, hogy mai magyar viszonylatok között tanárnak lenni csak úgy lehet, ha hivatásként űzi az ember és nem munkásként. Csak szerintem lenne az első lépés a megoldáshoz, hogy eltörlik a gyakornok státuszt? El évégzed az Egyetemet mondjuk 6 év alatt és 2 éven keresztül minimálbérért kell dolgozz...

Utána se sokkal jobb, de az azért már egy fokkal jobb. De!

Ahogy öregszel úgy kapsz egyre több pénzt. Semmi értelme. Amíg fiatal vagy sokkal nagyobb szükséged van a pénzre: szeretnél családot alapítani, ahhoz mondjuk ház, autó valamiből eltartani a gyereket, szép ruhát venni neki stb. Nem tudom nekem valahogy nem klappol a rendszer.

Nektek mi a véleményetek? Elsősorban aki a rendszer része. De mindenki véleményére kíváncsi vagyok.

UI.: Erre a pályára készülök és így látom. A kérdés főleg azért született, mert hajt a kíváncsiság mások miképpen vélekednek erről a témáról.



#tanár #rendszer #Ped. I. #Ped III #ped 3
2019. márc. 14. 01:09
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem teljesen felesleges a 6 éves egyetem.

Angliában például teljesen másképp zajlik, ha valaki tanár akar lenni.

Angliában, ha valaki mondjuk történelemtanár szeretne lenni, akkor csinál egy történész BA-t. Ha pedig meggondolja magát, már azonnal elkezdhet tanítani a sima alapképzésével, viszont cserében el kell kezdenie egy átképzést, ami igazából csak 1 éves. Van külön általános és középsulis tanároknak ilyen átképzéseik, szintén 1 évesek. De mellette már kezdhetnek is tanítani akár.

Ha infó tanár akarsz lenni, csinálsz egy BSc Computing szakot ami 3 éves. Utána pedig ugyanúgy csinálsz egy ilyen 1 éves tanári átképzést, és informatikatanár lettél. Ilyen egyszerű. De ha mester kell, akkor van MA education szak, az már 2 éves. Igazából csak a fizetésed és megbecsülésed/posztod tér el ha ezt választod.

De nincs ilyen, hogy külön infótanári szak és 6 éves egyetem.

Ez biztosan megoldaná a tanárhiányt. Főleg azok választanák ezt az utat, akiknek nem jön be a versenyszféra, szóval helyette tanítanak inkább. De van olyan is aki lehúz 20 évet a diplomájával, és "visszavonulásként" tanít, mert az nyugisabb.

Egy College tanár egyébként 35 ezer fontot keres évente Angliában, de 10 éve nem emeltek nekik, ezért is sztrájkolnak. Egy pályakezdő diplomás is megkeresi ezt a pénzt kint, tapasztalat.

2019. márc. 14. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Amerikaban szinten hasonlo. Elvegzel mondjuk egy biologus vagy matek szakot es egy ev alatt elvegzed azt a kepzest ami tanari jogositvanyt ad.
2019. márc. 14. 04:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
71%
Mikor én jelentkeztem,hát van 8 éve.. azért nem vettek fel, mert nem tudok énekelni meg szekrényt ugrani. (Tanítóképző). Alkalmasságin nézik,hogy tudok-e énekelni,de,h 3 8 évessel,h viselkedek azt nem. Szerintem ez is nagy gond. Bármilyen pszihopata elemehet tanítani,ha tud dalolászni....
2019. márc. 14. 06:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Balogh Bence 2019 ***** válasza:
100%

A megfelelő ellenlépés a több tanár :)


Először is jelentős béremelésre van szükség.

2019. márc. 14. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Szerintem azzan nincs baj, hogy később emelkednek a fizetések. Csak kb meg kellene duplázni a béreket.
2019. márc. 14. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
A tanári fizetések nevetségesen alacsonyak. Amíg ez van a kutya sem megy majd tanári pályára. Rengeteg végzős tanárszakos pedig el se kezdi a pályát mert elmegy egy multihoz dolgozni bruttó 300 ezerért. (Ezt csinálják a csoporttársaim, az 5 biológia kémia szakos ismerősöm kivétel nélkül a gyógyszeriparban helyezkedik el én meg a családi vállalkozást viszem tovább)
2019. márc. 14. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Pedagógus végzettségem van és régebben elhagytam a pályát,egy jobban fizető állásért. Nagyon szeretem a gyerekeket,de sokuknak a szüleiket kevésbé.Amikor más gyermekét tanítasz,nevelsz,közben a sajátodnak nem tudod megadni a minimális színtet,,értem ezt élelem,ruházkodás,a színház fel sem merülhet,akkor muszáj vagy változtatni.
2019. márc. 14. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Ahhoz, hogy jó tanárok legyenek, kell a szelekció. Ehhez sokkal jobbnak tűnik az a rendszer, hogy nem tanárokat képezünk: BA vagy MA/Msc dipolmásokat képzünk át egy év alatt. Így ha rájön, hogy nem neki való, akkor el tud helyezkedni az eredeti alapdiplomájával az oktatáson kívül. Ehhez persze vonzó bér is kell, mert különben még az se megy tanítani, akinek lenne hozzá érzéke.


A mostani Klebelsberg-ösztöndíj veszélyes, mert rá lehet ugyan kényszeríteni a tanári pályára a pályakezdőket az anyagi kényszerrel ("különben vissza kell fizetned az ösztöndíjat"), de ugye 18 éves korban nem volt alkalma kipróbálni a pályát, ha kiderül, hogy nem megy, de mégis kénytelen csinálni, az mindenkinek rossz.


>Amíg fiatal vagy sokkal nagyobb szükséged van a pénzre: szeretnél családot alapítani, ahhoz mondjuk ház, autó valamiből eltartani a gyereket, szép ruhát venni neki stb.

-Ja, bár nem biztos, hogy így van. (Egy ovis töredékébe kerül, mint egy egyetemista, és még az állam se támogatja a nevelését.) Ugyanakkor a kommunizmusnak vége, nem az igények határozzák meg a fizetést: a munkabér a munkaerő ára... Ahol piaci viszonyok vannak, a magániskolákban, ott is jellemzően többet keres az idősebb tanár. Nem feltétlen a "tanításteljesítmény" miatt (az max. az első 3-4 évben nő), hanem a "brand" miatt. Kellenek a "nagy nevek", akik miatt jönnek, és fizetik a tandíjat a szülők. Ők képviselik a folytonosságot, akik miatt az iskolának "neve lett", fontos a megtartásuk, míg egy pályakezdő cserélhető. Persze ott ez nem automatizmus, akivel gondja van a diákoknak/szülőknek, az nem is jut el odáig, hogy többet kereső "nagy öreg" legyen.


Alapvetően nem lenne baj azzal, hogy a bér emelkedik, csak az államnak meg kellett volna tartania a szavát, és a minimálbérhez rögzített alapbérnél maradni. Csak az politikailag nem jó: ha egyszeri nagyobb emelések vannak a választások előtt, akkor azt a Kormánypárt "adja", amúgy meg még úgy éreznék, hogy az nekik "jár".

2019. márc. 14. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!