Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » A hegesztő szakma káros lehet...

A hegesztő szakma káros lehet az asztmámra, tüdõmre vagy a szememre megfelelõ védõfelszerelések használata mellett is?

Figyelt kérdés

Van egy hegesztõ ismerõsöm, aki 4 éve hegeszt. Õ azt mondja, hogy egyelõre nem veszi észre magán, hogy a tüdeje vagy a szeme károsodott volna. Sportol is!

Igaz, mondta, hogy náluk van folyamatos elszívás is, és így szerinte nem okoz komolyabb egészségi károsodást. Károsanyag elszívó rendszer meg attól tartok, hogy nem minden cégnél van...

Nem tudom, az asztmámra káros lenne e vagy sem.

Egyébként én is sportolok: futok, konditerembe járok. Szóval nem súlyos az asztmám, és nem is szeretném, hogy esetleg a hegesztéstől az legyen.



#hegesztés #hegesztő #káros lehet az asztmámra
2019. márc. 28. 22:03
 1/8 anonim ***** válasza:
66%
Te jó ég, nehogy asztmásan hegesztőnek menj! Hiába van elszívórendszer, az nem 100%-os hatásfokú és a hegesztőpálca bevonatanyagának füstgázai (pl. nitrogén-oxidok) még egészséges embereknél is többszörösére növelik az asztma kialakulásának esélyét, azaz a nem túl súlyos asztmád könnyedén súlyosbodhat. Persze nem feltétlenül 4 év után, mint a barátod mondja, hanem mondjuk 15-20 év után. A kis dózisú, de rendszeresen szívott károsanyagok lassan, alattomosan tennék tönkre az egyébként sem teljesen egészséges tüdődet. Én a helyedben csak olyan szakmát választanék, ahol a munkahelyi levegő károsanyag-szintje nem magasabb, mint máshol, beleértve a levegőben szálló port is. A nehézgép-ipari, kohászati, vegyipari szakmákat inkább kerüld el. Ha a műszaki dolgok érdekelnek, olyasmit válassz, mint például a villanyszerelő, háztartásigép-szerelő, műszerész.
2019. márc. 29. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Ha van megfelelõ elszívás, és megfelelõ védõ felszerelések, akkoris káros?
2019. márc. 29. 18:24
 3/8 anonim ***** válasza:
Bevont elektródát (ami nem pálca: ezt a szót a külön adagolt hozaganyagra tartjuk fenn termokémiai és volfrámelektródás hegesztőeljárásoknál) ma már leginkább kültéri munkáknál használunk, beltéri használatát igazán nem visszük túlzásba, ártalmas mennyiséget nem is csinálunk a füstjéből. Inkább az acélon levő olaj füstje és a spécibb anyagok ötvözői (főleg a króm a rozsdamentes acélok bizonyos fajtáinál) lehetnek hosszabb távon ártalmasak, és a flex pora időről-időre. Az elszívók jók, még a sima szellőztetés is teljesen jó, maszkot lehet szerezni, értelmes helyen ha jól dolgozol, nem fognak betegszabadságra hajszolni csak mert derogál jó maszkba invesztálni. Sajna jellemző viszont, hogy frisslevegős maszkra nem adnak 200e feletti összegeket, annyira meg nem fizet senki agyon, hogy simán vehess egyet. Szerencsére legtöbb helyen szükségtelen a frisslevegős maszk. Egy pajzs alá való 3M füstszűrős maszk 10 alatt megáll, a szűrőbetétek elfogadható árúak, azt normáliséknál hoznak neked bemondásra, nem várnak orvosi szakvéleményt.
2019. márc. 29. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
66%
Tele van az internet tüdőgyógyászok által írt angol nyelvü cikkekkel, melyek világosan leírják, hogy a hegesztés hosszabb távon több visszafordíthatatlan tüdőbetegség (pl. asztma, tüdőrák, tüdőtágulat, szilikózis) kockázatát jelentősen megnöveli. Ez egyszerűen statisztikai tény. A gond tehát az, hogy hiába van bármilyen védőfelszerelésed, azok nem jelentenek teljes garanciát, s ha mondjuk 45 éves korodra apránként, de biztosan tönkrevágod a most sem teljesen egészséges tüdődet, akkor elmehetsz rokkantnyugdíjasnak, vagy valami minimálbéres munkára, mert nincs az a munkáltató, aki szívesen foglalkoztatna egy komolyan tüdőbeteg embert. S akkor hogy fogod majd eltartani a családod? Asztmás emberként csak tiszta és pormentes levegőjű szakmát válassz. A hegesztők jól keresnek, de az esetedben túl nagy a kockázat. Ha még mindig hezitálsz, keress fel egy foglalkozás-egészségügyi szakrendelést, szerintem szívesen adnak tanácsot, s valószínűleg elmondják részletesebben ugyanezt, amit most leírtam.
2019. márc. 30. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 goaus ***** válasza:
Igaza van előttem írónak, mindenképp káros, lehetetlen teljesen kivédeni a negativ hatásait hegesztésnek.
2019. márc. 30. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Igen, ez jó ötlet, hogy tanácsot kérjek szakembertõl!

De, az a baj, hogy minden szakmunkánál van por vagy valami egészségre ártalmas tényezõ!

Persze, a szerelõknél nincs, de én nem értek sajnos a szerelésekhez... Ahhoz nekem már nagyon kevés az én nem létezõ mûszaki érzékem, hogy valamilyen szerelõ legyek!

Akkor meg mi a francot csináljak...?

2019. márc. 30. 22:19
 7/8 anonim ***** válasza:
Ha ezeket a statisztikákat összevetnénk a védőeszközök hanyag használatáról készített kimutatásokkal, akkor meg azt találnánk, hogy arányaiban kevesebb a tüdőbeteg, mint aki sose használ maszkot. Nem mutat semmit a statisztika. Komplex munka, ami kiterjedt, naprakész elméleti ismeretek alapján a megfelelő elszívás és védőfelszerelés megkövetelésével és használatával statisztikailag a nagyvárosi levegő alatti ártalmasságú a tüdőre.
2019. márc. 31. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Még egyszer mondom: én a helyedben nem vállalnék aprócska egészségügyi kockázatot sem, mert a jövőd a tét, s az asztmával vigyázni kell, az ugyanis súlyosbodhat. Ha úgy érzed, nincs érzéked a bonyolult mechanikai szerkezetekhez, akkor ott van például a villanyszerelő, tetőfedő, vagy a kárpitos szakma, amelyek nem járnak sem sok porral, sem más levegőben található károsanyaggal. De elmehetsz nem műszaki területre is (pl. cukrász, pék, pincér, eladó, kertész). Keress rá az Országos Képzési Jegyzékre a neten, s láthatod majd, hogy rengeteg az olyan szakma, amely viszonylag tiszta levegőjű munkakörülményeket kínál. A jegyzékben a 31-35. szintű képesítésekhez nem kell érettségi. Sok sikert!
2019. márc. 31. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!