A Westport repülőtéren a Smith házaspár csomagjainak összsúlya 85 font volt. Mr. Smith 22,5 $-t, Mrs. Smith 15 $-t, fizetett a túlsúlyért?


A Westport repülőtéren a Smith házaspár csomagjainak összsúlya 85 font volt.

Mr. Smith 22,5 $-t, Mrs. Smith 15 $-t, fizetett a túlsúlyért. Ha Mr. Smith kettőjük csomagjával egyedül repült volna, akkor 82,5 $-t kellett volna fizetnie. Egy személy hány font súlyú csomagot vihet magával díjmentesen, illetékfizetés nélkül?



2019. szept. 25. 09:21
 1/1 anonim ***** válasza:

Feltesszük, hogy a túlsúlyra vonatkozó díjszabás egyenesen arányos a túlsúllyal, vagyis ha például 10 font túlsúly 5 dollárba kerül, akkor ennek ötszöröse ötször annyiba.


Hogy jobban átlátható legyen, írjuk fel algebrailag; Mr. Smith csomagja legyen a+x font, feleségéé a+y font, ahol a azt a tömeget jelöli, ami még nem túlsúlyos. Hogyha Mr. Smith mindkettejük csomagjával utazna, akkor a+x+a+y lenne csomagjának tömege, amiből értelemszerűen x+a+y a túlsúly, ezért fizetne 82,5 dollárt, de ebben benne van az x és az y ára is, így ha azokat levonjuk, akkor az a többletsúly díja 82,5-22,5-15=45 dollár.

Mivel feltételeztük az egyenes arányosságot az elején, ezért nézzük meg, hogy ez az ár hogyan viszonyul az eredetileg kifizetett díjakhoz;

22,5/45=1/2, tehát az egyiknek fele, tehát x=a*(1/2)

15/45=1/3, tehát a másiknak a gharmada, tehát y=a*(1/3)


Ez azt jelenti, hogy a csomagok össztömege felírható a+a+a*(1/2)+a*(1/3) alakban, vagyis a*(17/6) alakbam, ennek kell 85-nek lennie, tehát:


a*(17/6)=85, erre a=30 adódik, tehát extra díjfizetés nélkül 30 fontnyi csomag szállítható.

2019. szept. 25. 09:56