Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Metánból kiindulva, hogyan...

Metánból kiindulva, hogyan lehetne acetaldehidet előállítani?

Figyelt kérdés
Rákerestem a googlen még angolul is beírtam de nem ad ki semmit.Magamban nem bízok annyira, hogy feljöjjek egy random képlettel szóval megköszönném a segítséget.Gondoltam arra hogy egyszerűen CH2O+ CH3 =CH3-CHO + H de a H nem lehet magában csak H2 ként szóval teljesen el vagyok veszve :((

2019. szept. 30. 18:41
 1/5 Silber ***** válasza:

Metánból elég sok lépés kell hozzá.

Biztosan nem etánból?

2019. szept. 30. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Silber ***** válasza:

Esetleg ez az út:


1. Szintézisgáz előállítása metán vízgőzös bontásával:

CH4 + H2O -> CO + 3H2


2. Metanol előállítása szintézisgázból:

CO + 2H2 -> CH3OH


3. Acetaldehid előállítása metanol hidroformilezésével:

CH3OH + CO + H2 -> C2H4O + H2O


Az, hogy ez gazdaságosan, ipari méretekben elérhető-e... Nem tudom.


Emellett találtam egy publikációt a közvetlen gyártásról:

[link]

2019. szept. 30. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Úristen nagyon köszönöm !! És a tanárnőmet nem az érdekli hogy iparilag gazdaságos-e hanem hogy meg tudjuk e csinalni :) sajnos én nem tudtam de hala neked már értem köszii <3 <3
2019. okt. 1. 17:11
 4/5 anonim ***** válasza:

Érdekes az előző válasz, és természetesen helyes, de én javasolnék egy kétlépéses változatot a 3 lépéses mellé:


1. A metán hőbontásával (pirolízisével) acetilént állítunk elő: 2 CH4 ---> C2H2 + 3 H2


2. Az acetilén hármas kötésére 1 molekula vizet addícionálunk kénsavas katalízissel: ekkor az egyik pi kötés telítődik csak, és az egyik sénre H megy, a másikra OH, de az így kapott vegyület (telítetlen alkohol, "enol") nem stabil, és azonnal átrendeződik oxovegyületté, ami jelen esetben épp az acetaldehidet eredményezi (a kettős kötés cserél helyet a hidrogénnel: a C=C és C-O helyett C-C és C=O lesz, a hidrogén pedig átvándorol az oxigénről a szénre).

2019. okt. 1. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm ^^ <3 <3
2019. okt. 31. 12:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!