Valaki kicsit segítene? Matek!

Állítás: Tegyük fel, hogy van egy f egész együtthatós polinomom, p-1 fokú , és tudom, hogy 0=< x =<(p-1) (ahol p prím) egész x f(x) értékei kongruens 0 mod p, vagy d mod p. Azaz 2 lehetséges maradék van. Kérdésem: innentől az összes c(egész)-re állíhatom, amik nagyobbak mint p-1, hogy hogy f(c) kongruens 0 vagy d mod p? Mert ugye felírható xp+k alakban a c, xp része 0 mod p, és k rész pedig maga az 0=<k<=p-1 eset, ugye? Vagy nem lehet következtetni összes egészre az állításból?

2019. okt. 5. 19:38
 1/3 A kérdező kommentje:
Please:D
2019. okt. 6. 08:50
 2/3 anonim ***** válasza:
Nem értem, miért feltételezed, hogy f(xp+k)=f(xp)+f(k), ez csak speciális esetben teljesül.
2019. okt. 6. 22:57
 3/3 anonim ***** válasza:

Picit finomitsd, pl azonos maradékosztályú számokra f(x) maradékosztálya is azonos. Ez lehet igaz, de nem azért mert f(a+b)=f(a)+f(b), inkább a polinom tagjainak a felbontásra koncenzrálj.


Bocs éjszaka van már.

2019. okt. 6. 23:23