Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi az a legrövidebb idő, ami...

Mi az a legrövidebb idő, ami alatt X eljut Y-hoz, ha X az erdőben van, itt v1 sebességgel halad, Y pedig a tó túlsópartján van, és X a tóban pedig v2 sebességgel halad? (mivel tó, így nincs sodrás)

Figyelt kérdés
Fizika, sebesség, mechanika, mozgás, legrövidebb, idő, X, Y,v1, v2, számolás,

2019. okt. 13. 14:36
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Ezt ennyiből nem lehet megmondani.

Milyen a tó pontos elhelyezkedése? Mennyi v1 és v2?

2019. okt. 13. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Szia!

Bocsi, nem lenne gond, hogyha itt írnék?

Igen, tudom, hogy hiányos, amit írtam.


Nos, megpróbálom elmagyarázni úgy, hogy egy A4es lapra le van rajzolva. Legyen két pérhuzamos egyenes egymás fölött, mondjuk legyenek párhuzamosak a lap rövidebb oldalával. A köztük levő rész a tó. A felső egyenes felett van X. A lap közepétől balrább. Y pedig az alsó egyenesen van, a lap közepétől jobbrább. Remélem érthető.


v1 és v2-nek nincs kobkrét értéke, paramétereket tartalmazni kell a válasznak, ergó a megoldás bármilyen v1, és v2-re igaz kell legyen, ha az itt megadottak szerinti X és Y elhelyezkedése

2019. okt. 13. 16:00
 3/14 A kérdező kommentje:
Na igen, először üzit akartam írni, de aztán rájöttem, hogy jobb, ha ide írom :)
2019. okt. 13. 16:01
 4/14 anonim ***** válasza:
Tehát X-nek utol kell érnie Y-t, vagy X és Y egymás felé mozog és találkoznak valahol? Negatív sebesség feltételezem, hogy nem játszik?
2019. okt. 13. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Y egy helyben van, X megy felé.
2019. okt. 13. 22:01
 6/14 A kérdező kommentje:

Itt egy link a feladathoz pontos megfogalmazással. A 2es feladat lesz az.

[link]

2019. okt. 13. 22:09
 7/14 anonim ***** válasza:

Értem. Szóval a tó megkerülhetetlen.

Ez milyen tárgy?

Ötleteim vannak, de mind erös favágás.

Alapból két pont közti legrövidebb távolság az egyenes, szóval ha a szárazföldön u1,u2,u3 vektorokkal közlekedést, akkor azonos közegben a vektorod irányának meg kell egyeznie, úgy lesz a legkevesebb idő. A víz tesz bele egy "törést".

v1|u1|+v1|u2|>=v1|u1+u2|, viszont ez azt is jelenti, hogy a tavat közvetlenül az Y pont mellé teheted. Így egyetlen változod marad, hogy a tavat a partjának a melyik pontján éred el. Egy paraméter, vektor hosszan ugye Pitagoras tételből, utána bestorozva 1/v1-el és 1/v2-vel.

A feladatod szélsöértéke pedig ott van, ahol a paraméter szerinti derivált egyenlő 0-val.

Ocsmány favágás, de kiadja.

2019. okt. 13. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

Én három esetre tudnám bontani.

Első amikor egyenesen fut a tóhoz, és akkor onnan úszik a nagyihoz. A másik, amikor a nagyit összekötjük a tó másik partjával ergó merőlegest húzunk a két part között, és akkor így a leghosszab utat futja aparton piros. vagy pedig v1=v2 ergó ugyanolyan sebességgel fut, mint ahogy úszik, és akkor csak egy egyenessel összekötjü pirost a mamival. ugye a nagymama egy pont a tó túl partján, tehát maximum két szakaszból tevődik össze a megteendő út.

2019. okt. 13. 22:28
 9/14 anonim ***** válasza:

Az a baj, hogy nem biztos, hogy a merőleges neked az optimális. Minél kevesebbet mész a vízben, annál többet a szárazföldön. A v1/v2 arányod határozza meg, hogy hol mi éri meg.

Az addig oké, hogy ha az arány 1, akkor csak összekötöd. Viszont a derékszöget nem látom igazoltnak.

2019. okt. 13. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
igazából ez az, hogy ott nem derékszög van, mert az egy dolog, hogy amíg egyenesen fut a part felé, az a parthoz vezető legrövidebb út, de az úszás vonala meg a futásé, az tompaszöget fog bezárni, hozsen csak a parttal zár be derékszöget, az útvonalával már nem. Mármint remélem ez érthető :D
2019. okt. 13. 22:56
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!