Kennyundpappi kérdése:

Két, egymástól 14km távolságra fekvő faluban egy időben indul el egymástól szemben két gyerek, az egyik gyalog 4,5km/h, a másik kerékpáron 16,5 km/h sebességgel halad. Hány perc mulva találkoztak? És ekkor mekkora távolságra voltak a két falutól?

2019. okt. 14. 20:20
 1/3 anonim ***** válasza:

Egyedül a fizika óráról is ismert v=s/t összefüggésre van szükség (v a sebesség, s az út, t az idő).

Ha találkoznak, az azt jelenti, hogy ketten együtt épp megtették a 14 km-t. Az idő ismeretlen, jelölje t, ezzel kifejezhető a két gyerek által megtett út: s=v·t (a már említett összefüggés átrendezéséből), tehát a gyalogos 4,5·t míg a kerékpáros 16,5·t utat tett meg. Tudjuk, hogy ez a kettő kiadja a 14 km-t, így tehát

14 = 4,5·t + 16,5·t

14 = 21t

14/21 = t

2/3 = t

Mivel ez órában van, percre kell váltani, (2/3)·60 = 40 perc.

Mekkora volt a távolság? Erre választ ad, hogy mekkora utakat tettek meg. Figyeljünk, hogy ide az órában lévő mennyiséget kell helyettesíteni! A gyalogos 4,5·t = 4,5·(2/3) = 3 km, a kerékpáros 16,5·t = 16,5·(2/3) = 11 km távolságra jutott a falujától. A kettő összege valóban 14 km.

2019. okt. 14. 21:01
 2/3 A kérdező kommentje:
Őrök hálám!!
2019. okt. 14. 21:15
 3/3 anonim válasza:
Kösziii
2022. okt. 3. 20:33