Y = 1/x^2. Ha x megváltozik x+dx -re, hogyan változik y?


2019. okt. 16. 17:18
 1/4 anonim ***** válasza:
Mit jelent az, hogy egy változó megváltozik?
2019. okt. 16. 18:21
 2/4 A kérdező kommentje:
Megváltoztatjuk. Gondolom, deriválni kell az 1/x^2-et, de aztán?
2019. okt. 16. 18:59
 3/4 anonim ***** válasza:

Ha a #1 ennyire laikus, legközelebb maradjon csendben. A kérdezőnek a függő változó növekménye kell.


Ha y=f(x) alakban van adva, akkor


dy=(df/dx)*dx. Triviális hogy df/dx=-2/x^3.


ezért dy=-2*dx/x^3.


Ezt úgy hívjuk, hogy differenciálisan kicsiny növekmény.


És ugye: y+dy = 1/x^2 - 2*dx/x^3.


Ez a képlet lineáris (elsőrendű)közelítésre is felhasználható, csak akkor deltákat írunk (és közelítő egyenlőséget).


y+Δy ≈ 1/x^2 - 2*Δx/x^3.


Vagy egyenlőségjellel:


y+Δy = 1/x^2 - 2*Δx/x^3 + O(Δx^2).


Itt O(Δx^2) jelzi, hogy az elkövetett hiba másodrendű.

2019. okt. 16. 20:14
 4/4 anonim ***** válasza:

"Ha a #1 ennyire laikus, legközelebb maradjon csendben. A kérdezőnek a függő változó növekménye kell."


Köszönöm, így értem. Röstellem a laikusságom változók megváltozása témakörben.


Kedves kérdező, segítenél picit? A feladat eredeti előfordulását bemásolnád?

2019. okt. 16. 20:27