Matek lecke Valaki ha tudja?

Tavaly 30-cal több fiú járt atlétikai edzésre, mint lány. Idén a létszám 10%-kal nött:a fiúk létszáma 5%-kal , a lányoké pedig 20%-kal . Hányan járnak idén atlétikai edzésre?

2019. okt. 21. 19:16
 1/2 Angelo84 ***** válasza:

Ezt úgy szokták csinálni, hogy elnevezik mondjuk a lányok létszámát x-nek, a fiúké pedig értelemszerűen x+30 lesz. Összesen tehát x+x+30 ember jár edzésre.

Na most a létszám megnőtt 10%-kal, vagyis az új létszám 0,1*(x+x+30), a fiúk létszáma 5%-kal, azaz 0,05*(x+30), a lányoké 20%-kal, tehát 0,2*x...így az új létszám megegyezik az új fiú és új lány létszám összegével:


0,1*(2x+30) = 0,05*(x+30) + 0,2*x


Ez egy egyenlet, amit szépen meg lehet oldani. Bízom benne menni fog.

2019. okt. 21. 19:43
 2/2 Angelo84 ***** válasza:

Ohh amúgy most visszaolvasva látom, hogy rontottam, de semmi baj, mert a végeredmény ugyanúgy jó.

Annyi a lényeg, hogy az új létszám 1,1*(2x+30), az új fiú 1,05*(x+30) és az új lány 1,2*x. Így az egyenlet ez lesz:


1,1*(2x+30) = 1,05*(x+30) + 1,2*x


De mondom, nincs gond ebben az esetben, mert ezek 1-gyel többszörös szorzók mind kiesnek és a végeredmény ugyanaz lesz.


Az a lényeg, hogy azért 1,1 szeres az új létszám, mert 10%-kal nőtt, vagyis 110% lett belőle, ami 1,1-szeres szorzást jelent. Ugyanez a fiúk és lányoknál a magyarázat. Szóval legközelebb erre figyelj, ha ilyen feladatot kapsz.

2019. okt. 22. 23:10