Tudtok nekem segíteni 2 fizika feladatban?

Figyelt kérdés

Sehogy se tudom megoldani ezt a 2 feladatot légyszi segítsetek.


Változik-e a körhinta egy ,,kosarának" sebessége, miközben a hinta egyenletesen forog? Van-e gyorsulása az így forgó kosárnak? Válaszodat indokold!



Mivel egyenlő az egyenes vonalú egyenletesen változó mozgást végző test átlagsebessége, ha a kezdősebessége nulla, és ha a kezdősebessége nem nulla?



2019. okt. 31. 19:04
 1/1 anonim ***** válasza:

1. A körhinta kosarának a sebessége két részre bontandó. Sebesség alatt általában egy vektort értünk. A mozgás során a sebességvektor nagysága (ha úgy tetszik, pl. Euklideszi normája) változatlan. Ami változik, az az iránya, hiszen ez a körpálya érintője lesz, ami pillanatról-pillanatra más.


A sebesség irányának a változásából ú.n. normálirányú gyorsulások származnak. Speciálisan körpálya esetén ezt centripetális/centrifugális gyorsulásnak nevezzük, vonatkoztatási rendszertől függően.


Megjegyzésként: ne használjuk a forgó kosár megnevezést! A 'forgó' megnevezés inkább merev testeknél korrekt és használatos. Szemléletmód tekintetében bár a kosár is foroghat, sokkal relevánsabb a mozgás vizsgálata során, ha a kosárnak egy kiszemelt pontját tekintjük (pl.súlypont) amely körpályán történő mozgást végez.


2. A négyzetes úttörvényt kell figyelembe venni. Ha a kezdősebesség nulla, akkor a sebesség -idő diagram egy origóból kiinduló félegyenes, így az átlagsebesség az elért maximális sebesség fele:


v_átlag=v_max/2.


Ha v0 zérustól különböző kezdősebesség van jelen, akkor a sebesség-idő grafikon a t=0 időpillanatban valamilyen v0 értéket vesz fel. A diagram alatti terület egy trapéz lesz. A trapéz középvonalának a helye fogja megadni az átlagsebességet. Ez ébben a v0 kezdősebesség és a v_max végsebesség számtani közepe:


v_átlag=(v0+v_max)/2.


Mindezt az átlagsebesség definíciójából is lehet látni: Tetszőlegesen, időben változó sebességű mozgásnál az átlagsebesség alatt azt a sebességértéket értjük, amellyel a test egyenesvonalú egyenletes mozgása során ugyanannyi idő alatt ugyanannyi utat tesz meg, mint a változó mozgás során.


Parasztosan: Felrajzoljuk a sebesség-idő diagramot (ami egy tetszőleges görbe*) és az időtengellyel párhuzamos vonalakat húzogatunk. A vonalak elmetszik a görbét. Az a vonal, amelynek fölötte és alatta is egyenlő területű síkidomok vannak, jelenti az átlagsebesség vonalát. (Precízebb megfogalmazásban ez egy integrálközépértéket jelent).



*A görbére kell még egy olyan feltétel, hogy egyértékű legyen. Azaz egy kiszemelt t időpillanathoz egy sebességérték tartozhat. (Parasztosan: a görbe nem kanyarodik vissza maga alá).


Remélem érthető volt, és a zöld kézről sem feledkezel meg.

2019. okt. 31. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!