Ez a matek feladat megoldható? Ha igen hogyan?

A 17,18, . . . szomszédos egész számok sorozatából kivettünk egy tagot. A maradék számok átlaga 52,4 lett. Hány tagú volt eredetileg a sorozat és melyik számot vettük ki? A segítséget előre is köszőnöm

2019. nov. 2. 18:06
 1/4 anonim ***** válasza:

Javaslat:

Tegyük fel, hogy 17-töl n-ig szummázol. Ha ebből egy tetszőleges tagot veszel ki, az alulról becsülhető azzal, ha a legnagyobbat veszed ki és felülről pedig azzal, ha a legkisebbet. Tehát van két egyenlőtlenséged kiindulási alapnak.

2019. nov. 2. 18:59
 2/4 anonim ***** válasza:

jelöljük n-nel a tagok számát

ekkor a számtani sorozat összegképlete szerint:

S(n)=[2*17+(n-1)*1]/2*n

ebből elveszünk egy k számot

tehát

[2*17+(n-1)*1]*n/2-k=52,4*n

[33+n]*n-2k=104,8*n

[n-71,8]*n=2k

ahol k legalább 17 és legfeljebb 17+n-1


megoldva a két másodfokú egyenlőtlenséget:

n=72 vagy n=73


innen már "csak" ellenőrizni kell a két esetet...

2019. nov. 2. 22:14
 3/4 anonim ***** válasza:

az előzőt elrontottam!

52,4*(n-1) kell az egyenletbe!!!!

2019. nov. 2. 22:19
 4/4 anonim ***** válasza:

... és így n=71

vagyis 71 tagú a sorozat

és k=24-et vettük ki

2019. nov. 2. 22:20