Mennyi az ideálisnak tartott gázkeverék fajhője?

280 literes tartályban ismeretlen összetételű kétatomos gázkeverék található. Méréssel megállapítottuk, hogy 17 C fokos hőmérsékleten a gázkeverék nyomása 4 bar. Tudjuk, hogy tartályban 21 kg gázkeverék van. (Az adabatikus kitevő 1,4). Milyen képleteket kell használni és mi az eredmény?

2019. nov. 3. 08:18
 1/2 dq ***** válasza:

Gázkeverék helyett egynemű gázzal számolva:


A moláris fajhő független mindentől, csak az számít, hogy 2 atomos, 2 atomosra pedig

c_v = 1/2 * f * R = 5/2 R ~ 20.80 J/K/mol


A hőkapacitás is könnyen adódik,

C_v = nR/(k-1) = pV/T/(k-1) = [link] = 965 J/K


A tömegre vetített hőkapacitást meg úgy kapod meg, hogy ezt elosztod 21-gyel.


Azt nem látom, hogy miért elég homogén gázzal számolni gázkeverék helyett.

2019. nov. 3. 11:37
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönet.
2019. nov. 11. 18:11