Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egy sakktáblán minden sorban...

Egy sakktáblán minden sorban és oszlopban 2 báb van (összesen 16), elérhető-e néhány báb levételével, hogy minden sorban és oszlopban 1 báb álljon? Letudná nekem a megoldást valaki vezetni?

Figyelt kérdés

2019. nov. 15. 15:25
 1/9 anonim ***** válasza:
39%

Igen; például ha a két főátlóban állnak a bábuk, akkor minden sorban és oszlopban 2-2 áll, majd ha az egyik főátlót felszámoljuk, akkor a másik átlóban maradtak kielégítik a feltételeket.

Hogy ez tetszőleges felállásnál igaz lesz, azt nem nehéz belátni, ugyanis bármelyik felállásból sor- és oszlopcserével megkapható az előbb felvázolt eset.

2019. nov. 15. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
8 db az néhány?
2019. nov. 15. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 dq ***** válasza:
100%

Nem kapható meg a két főátlós eset bármely másikból sor és oszlopcserével.

Például ha az a8-h1 és a7-g1 átlókon állnak bábuk, és még egy h8-on, ez nem rendezhető át, hiszen itt a bábuk nem 4-esével téglalapokban helyezkednek el, ellentétben a két főátlós esettel.

Ettől függetlenül az állítás igaz, azaz mindig levehető 8 bábu, hogy minden sorban és oszlopban 1 darab álljon.

Annyit segítek, hogy valószínűleg azt kell hozzá alkalmazni, amit most tanulsz.

2019. nov. 15. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Baluba ***** válasza:

Az első válasz nagyrészt helyes. Annyiban téved, hogy oszlop- és sorcserékkel csak az egyik átlóba tudunk biztosan figurákat mozgatni, a maradék 8 szétszórtan lesz.


Egy másik megoldási ötlet: vegyünk el egy tetszőleges figurát a tábláról a 16 közül. Ezzel a következő levehető bábu már kényszerítve van 2 lehetőségre, ugyanis a levett bábu két “párját” már nem vehetjük le, tehát ezeknek a párja mindenképpen lekerül. Persze ez a két kényszer eshet egybe. Gondolod végig, hogy hova vezethet és hova nem, ha ezt a kényszert követjük végig, ameddig csak lehet.

2019. nov. 15. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Nem tanulunk hozzá semmit, ezek ilyen random feladatok, amiket meg kell oldani osztályzásra szóval sajnos nem tudom témakörhöz kötni vagy más feladathoz.
2019. nov. 15. 20:52
 6/9 dq ***** válasza:
100%

A sakktábla egy 8+8-as páros gráf szomszédsági mátrixa, amelyben minden csúcs 2 fokú. Azt kell belátni, hogy van a gráfban teljes párosítás.

Pl vagy úgy csinálod, ahogy Baluba írja, hogy a gráf szétesik diszjunkt körökre, vagy belátod, hogy teljesül a Kőnig-Hall feltétel. Vagy akárhogy máshogy.

2019. nov. 15. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim válasza:
30%
Ezt nem értem, mi az hogy oszlopok? A sakkban tudtommal csak vonalak, átlók, és sorok vannak. Én még oszlopokról még nem hallottam. Persze koordináták könnyítik a dolgot. Az a baj hogy így el sem tudom képzelni, mi akar lenni a kérdés?
2019. nov. 16. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Bocsánat ha hülyén van megfogalmazva, de én is így kaptam a feladatot...

Köszönöm a segítsegeket!

2019. nov. 17. 17:30
 9/9 anonim válasza:
51%
Ugyan már nincs miért bocsánatot kérned! :) Igazából csak így még nem hallottam, de utána néztem. Végül is van ahol használták ilyen értelemben is.
2019. nov. 17. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!