Mennyi ion van 150g kálcium oxidban?

Kerlek le is vezetitek nekem, mert nagyon nem értem hogy kell kiszamolni

2019. dec. 3. 18:33
 1/2 anonim ***** válasza:

1 darab CaO "molekula" 2 db iont tartalmaz, hiszen 1 db Ca-ionból és 1 db O-ionból áll. A molekulát azért kell zárójelbe tenni, mert ez ionkristályrácsos vegyület, ami nem áll külön-külön molekulákból (kivéve gáz halmazállapotban, de ahhoz nagyon magas hőmérséklet kell), hanem az egész kristály egy nagy egybefüggő kristályrács, amelyben felváltva vannak egymás mellett a Ca és az O-ionok.

A CaO moláris tömege: M(CaO)=M(Ca)+M(O)=40 g/mol + 16 g/mol = 56 g/mol. (A periódusos rendszerben megtalálhatóak az elemek moláris tömegei, azokból kell csak összeadogatni.)

És így már az anyagmennyiség is kiszámolható: n=m/M= 150 g / (56 g/mol) = 2,68 mol. (A nevezőt azért kell zárójelbe tenni, hogy így együtt a mérőszám és a mértékegység együtt van a nevezőben, és így lesz a mértékegység végül mól.)

Ez kétszer ennyi, vagyis 2*2,68=5,36 mol iont tartalmaz.

Az anyagmennyiségből a részecskeszámot pedig úgy kapjuk meg, ha megszorozzuk az Avogadro-számmal, vagyis a 6*10^23-onnal: N=n*N(A)= 5,36 mol * 6*10^23 1/mol = 32,1*10^23=3,21*10^24 darab ion.

Remélem érthető voltam és kapok zöld kezet.

2019. dec. 29. 17:08
 2/2 A kérdező kommentje:
Koszonom szepen, ment a zold kez:)
2020. jan. 9. 17:36