Ez miért így van függvényképzésnél?


A feladat: f(x)= x-3 /x eleme valós számok/ és g(x)= x2+x-2 /x eleme -2,4/


Képezzük k=f/g függvényt!


Na most a feladat megoldása az megvan:

k=x-3/x2+x-2 /x eleme: -2,1 U 1,4/

Konkrétan azt nem értem, hogy hogyan jött ki, hogy X eleme -2,1 U 1,4?



#matematika #függvényképzés
2019. dec. 4. 11:47
 1/8 A kérdező kommentje:
Azt értem, hogy X eleme -2 és 4, de az 1 az hogy/miből jön?
2019. dec. 4. 11:49
 2/8 anonim ***** válasza:

Onnan, hogy k törtfüggvény és a nevező nem lehet 0.

Ahol g-nek zérushelye van ott k függvény nem értelmezett.

2019. dec. 4. 12:14
 3/8 A kérdező kommentje:
De akkor miért 1? Miért nem +2? Esetleg 3?
2019. dec. 4. 12:47
 4/8 anonim ***** válasza:

Érted mit jelent az, hogy zérushely?

g(x)=0

x2+x-2 =0


Megoldod, és jé x=1-nél és x=-2-nél lesz 0 az értéke.


Mivel 0-val nem lehet osztani, így ezeket ki kell venni az értelmezési tartományból.

Az x=-2 már eleve nincs benne, így az x=1-et kell csak kivenni.

2019. dec. 4. 13:32
 5/8 A kérdező kommentje:
Na jó, de akkor a 4 miért van benne?
2019. dec. 4. 14:48
 6/8 anonim ***** válasza:

g(x)= x2+x-2 /x eleme -2,4/


g(x) az -2 és +4 közötti x-ekre van értelmezve.

Ebből az alaphalmazból ki kell venni a két zérushelyet. A -2-őt és a +1-et.

A 4-et nem kell kivenni, mert nem zérushely.

2019. dec. 4. 14:59
 7/8 A kérdező kommentje:
Akkor már csak azt nem értem, hogy a feladat megoldásában miért van benne. Azért köszönöm, most már jobban értem.
2019. dec. 4. 15:32
 8/8 tatyesz ***** válasza:

Eleve mi az, hogy "x eleme -2,4"?


Ez egy intervallum, nem? Tehát x eleme [-2, 4] vagy x eleme ]-2, 4] vagy ... Melyik?

2019. dec. 6. 09:56