Valaki segítene a megoldásban?

3. Kalcium-oxidból, kalcium-karbonátból és magnézium-karbonátból álló porkeverék 7,76g-ját sósavban oldottuk. Az oldáshoz pontosan 100cm3 2mol/dm3 koncentrációjú sósav kellett, és az ol-dás során 1,47dm3 25oC-os standardnyomású CO2 fejlődött. Írja fel a reakcióegyenleteket, és hatá-rozza meg a porkeverék anyagmennyiség %-os összetételét!

2019. dec. 22. 17:13
 1/2 anonim ***** válasza:

Legyen a porkeverék összetétele x gramm CaO, y gramm CaCO3 és (7,76-x-y) gramm MgCO3. Ezeket váltsuk át molba a moláris tömegek segítségével, így CaO-ból van x/56 mol, CaCO3-ból y/100 mol, MgCO3-ból pedig (7,76-x-y)/84,3 mol. A reakcióegyenletek:


CaO + 2 HCl = CaCl2 + H2O

CaCO3 + 2 HCl = CaCl2 + CO2 + H2O

MgCO3 + 2 HCl = MgCl2 + CO2 + H2O


Látható, hogy sósavból mindig kétszer annyi kell, mint a három kiindulási anyagból, ezért amennyi mól van összesen a 3 anyagból, ahhoz képest kétszer annyi mol sósav fogja őket feloldani. A feladat szerint ez n=c*V=0,1*2 azaz 0,2 mol sósav, ezért 0,1 mol van a három kiindulási anyagból összesen. Az első egyenlet tehát amit felírhatunk, hogy a 3 anyag fentebb kiszámolt molszáma összesen 0,1-et kell hogy adjon:


x/56 + y/100 + (7,76-x-y)/84,3 = 0,1


Ez így még két ismeretlenes, szükségünk van egy másik egyenletre, amit meg a szén-dioxid fejlődés alapján tudunk felírni. Látható, hogy CaO-ból ez nem fejlődik csak a karbonátokból, és az is látszik, hogy 1:1 arányban van mindkét egyenletben a fémkarbonát és a szén-dioxid, tehát ha kiszámoljuk az összesen fejlődő CO2 molszámát, az egyenlő kell hogy legyen a CaCO3+MgCO3 együttes molszámával.


1,47 dm3 standard széndioxid molszáma: 1,47/24,5=0,06 mol, ezért a második felírható egyenletünk:


y/100 + (7,76-x-y)/84,3 = 0,06


Így már 2 ismeretlenes, 2 egyenletes egyenletrendszerünk van. Itt meggyorsíthatjuk a megoldást, ha kivonjuk a két egyenletet egymásból, mert akkor y/100 és (7,76-x-y)/84,3 kiesnek, marad az hogy x/56=0,04, ahonnan x=2,24 gramm, ezt még behelyettesítjük valamelyik tetszőleges egyenletbe és azt megoldjuk y-ra is, ezt már nem vezetném le, de papíron megcsináltam és nekem y=2,94 gramm jött ki. Mivel eredetileg x a CaO tömegét, y pedig a CaCO3 tömegét jelentette, ezért a MgCO3 tömege 7,76-2,24-2,94=2,58 gramm. Mivel a feladat anyagmennyiség-százalékot kérdez, ezért ezeket még átváltjuk molra és számolunk egy százalékot, ezt már rád bíznám hiszen a nehezén túlvagyunk, innen már biztos menni fog egyedül :) De ha kérdésed lenne, szólj nyugodtan.

2019. dec. 22. 21:35
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! 😊
2019. dec. 23. 12:41