Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Miért veszélyes a rövidzárlat?...

Miért veszélyes a rövidzárlat? Ezt a kérdés kaptam fizikán, de nem tudom, hogy mi a válasz. Mindenhol kerestem, de sehol sem találtam semmit.

Figyelt kérdés

2020. jan. 12. 14:36
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Rövidzárlat esetén az átfolyó áram hővé alakul, amely melegíti, vagy netalántán elégetheti a vezetékeket.


Na most, ha egy vezeték ég az nem túl jó dolog. :D

2020. jan. 12. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Ohm törvénye I=U/R. Az R normál esetben a vezetékek ellenállásának, illetve a táplált fogyasztó(k) eredő ellenállásának az összege. Mivel a vezeték a fogyasztóhoz képest legalább két-három nagyságrenddel kisebb, elhanyagolható a számításból. A teljesítmény azon az alkatrészen fog jelentkezni, ahol feszültségesés van a kapcsok között, és áram is folyik át rajta.

Rövidzár esetén egyedül a vezeték ellenállása lesz, és mivel ez nagyságrendekkel kisebb (az áramforrás feszültsége pedig nem változott), ugyanennyi nagyságrenddel nagyobb áram fog folyni a vezetékeken.

Plusz, az átfolyó áram okozta hőhatás I²*R-el arányos, tehát nem 100x jobban fog melegedni a vezeték, hanem 10 000x jobban.

És mivel az üzemi áram sokszorosa folyik, ez sok esetben az áramforrást is károsíthatja. (pl ha akku, vagy adott teljesítményű tápegységről van szó.)

2020. jan. 16. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!