Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi (x * c^ (1/h) + 1/h) ^oh...

Mi (x * c^ (1/h) + 1/h) ^oh határértéke?

Figyelt kérdés
h tart a végtelenbe, c egy konstans, a zárójelben lévő kifejezést h-szor behelyettesítjük önmagába (az x változóba) - végtelen funkcionális hatvány/sor. Kérdés, hogy milyen függvényhez tart a határérték.

2020. jan. 23. 01:00
 1/1 anonim ***** válasza:

Megoldás helyett elgondolkozván adnék néhány ötletet.


A harmadik o paramétere se nem 0, se nem az ordó

függvények valamelyike, hanem a kompozicióképzés "0" művelete. Így a "^◦" az ebből származtatható funkcionális hatvány műveletére utaló szimbólum. Hasonló művelettel Srínivásza Rámánudzsan dolgozataiban találkoztam.


Legyen c∈ℝ+, h∈ℝ és f(x,c,h):=x·c^(1/h) + 1/h.


Ki szeretnénk számolni lim(h→∞)f(x,c,h)^◦(h) határátmenetet.


Ha h∈ℕ, akkor a következő klasszikus problémával állunk szembe:

h=2 esetén (2·c·x + √c + 1)/2

h=3 esetén (3·c·x + c^(2/3) + c^(1/3) + 1)/3

h=4 esetén (4·c·x + c^(3/4) +√c + c^(1/4) + 1)/4...


h=n esetén (4·c·x + c^((n-1)/n) + ...+ c^(1/n) + 1)/n stb.


A sejtésem itt az, hogy a határérték egy lineáris függvény lesz, amit be kellene bizonyítani.


De mi van h∈ℝ esetén? És mi van c∈ℝ vagy c∈ℂ esetén?

Arról az esetről nem is beszélve, ha ezek a műveletek

nem is a szokásos összeadás, szorzás, hatványozás stb. műveletei lennének. Itt megállnék mert nem szakterületem

a funkcionális hatványozás.


Én szerintem, még kevés kutató foglakozik a funkcionális

hatványozáshoz kapcsolódó analízissel. Azzal a kevéssel is nagyon nehéz felvenni a kapcsolatot. Ilyen oldalakra meg mint a Gyakori

vagy eházi el sem látogatnak. Próbálj tagja lenni a BJMT-nek és rajtuk keresztül eljutni hozzájuk.


Próbálj regisztráltatni a Facebook/Functional Mathematics

vagy Algebra-Analysis csoportjaihoz és ott is add elő a problémáidat.

Az Index-Fórum-ra is érdemes regisztráltatni magadat, ott is vannak olyan topikok, ahol érdemes kisérletezni.

2020. jan. 26. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!