Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kémia feladat (nem iskolához...

Kémia feladat (nem iskolához kell)?

Figyelt kérdés

Készülök az érettségire és kémia feladatokat oldok meg. Van egy, amin fentakadtam, sehogy sem jön ki a megoldás (megoldókulcs szerint).


Kérlek azt mondjátok meg, hogy az én megoldásomban mi a hiba, mert a megoldókulcs leírásába végképp belegabalyodtam.

Van egy gázelegy, ami hidrogént, oxigént és nitrogént tartalmaz. Felrobbantjuk, ammónia nem keletkezik. Az elegy oxigénre vonatkoztatott relatív sűrűsége 0.75 a robbanás előtt és 0.91 utána. Ki kell számolni a gázelegy térfogatszázalékos összetételét, a víz elfolyik.


A relatív sűrűségek a robbanás előtt és után 24 és 29,12 g/mol, ezt csak be kellett szorozni. Ebből már tudni, hogy a keletkező gázban oxigén és nitrogén van.

A robbanás utáni gázt az alábbi egyenlettel meg tudjuk határozni:

29,12 g/mol = 28X + 32 x (1-X)

72% nitrogént és 28% oxigént kapunk.


Innentől két ismeretlenes egyenlettel próbáltam megoldani.


Az első gázra:


24 g/mol az átlagos moláris tömege, ebbőp vegyünk száz molt, hogy később ne kelljen felszorozni. Ez a gáz áll X mol hidrogénből, melynek moláris tömege 2, Y mol oxigénből, melynek 32 és 100-X-Y nitrogénből, melynek 28.


100 x 24 = 2X + 32Y + 28x(100 - X - Y)


A második gázra:


Az elején kiszámoltuk, hogy ez tartalmaz 28% oxigént és 72% hidrogént. A reakció során a hidrogén teljesen elreagált az oxigénnel, tehát, és mivel a hidrogén az X, ezért Y - 0.5X oxigén maradt. Ez teszi ki a második gáz 28 százalékát.


32 x (Y - 0,5X) = 29,12 x 28


Ezt a kétismeretlenest megoldva az X - re kapok 12,009 - et. Elvileg ennyi százalék oxigén van a robbanást megelőző gázban. Innen már nem számoltam tovább, mert a megoldókulcs 9,valamennyi százalékot írt.


Elárulnátok mi a hiba a gomdolatmenetemben? Köszönöm.



2020. márc. 1. 01:53
 1/3 A kérdező kommentje:
Ha nektek ezzel a formulával kijött, azt is mondjátok meg légyszíves, mert akkor a matekkal van a hiba.
2020. márc. 1. 01:57
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Érdekes mennyire más két ember logikája. Én egyáltalán nem így csinálnám, bele is tellett vagy fél órába hogy átlássam a megoldásodat, de jól csináltál mindent. Én is megoldottam a te egyenletrendszeredet, nekem x=8,94 jön ki, ami kis kerekítéssel megfelel a megoldókulcsnak, szóval az elveid jók, csak számold át újra.
2020. márc. 1. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, akkor a matek volt a baj.
2020. márc. 1. 20:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!