Nektek mi jött ki erre a kémiai számolásra? Nem iskolához kell.


Az érrettségire készülök. Arra lennék kiváncsi, hogy nektek mi jött ki erre, és hogyan vezettétek le.


Egy ismeretlen CH 83,72 m/m% szént tartalmaz. Ezt klórozva egy olyan vegyületet kapunk, ami 38 m/m% szént tartalmaz és 8 sztereoizomere van. Melyik ez az anyag a klórozás előtt és után?


A válaszokat köszönöm.



2020. márc. 22. 00:53
 1/4 anonymousreview60 ***** válasza:

1. m/m%_C = (12 g · n[db])/(12 g · n[db] + 1 g · m[db])

2. Excelben vagy tetszőleges programnyelvben ki kell próbálni az n,m = (1;1), (1;2), (2;2), (2;1), ... számpárokat.

3. Kiderül, hogy 3 C + 7 H vagy ezek többszöröse a megoldás.

4. 3C + 7H nem lehet. 6C +14H igen.

A többit rád bízom.

2020. márc. 22. 10:31
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

A C / H anyagmennyiség arány: 83,72/12 / 16,28/1 = 1 / 2,33.

→ CnH2n+2 általános képletű alkánról van szó.

A C tömegtörtjéből számítható:

12n / 12n+2n+2 = 0,8372 → n = 6 → C6H14

Perklórozásnál a C tömegtörtje:

6∙12 / 6∙12+14∙35,5 = 0,1265

→ Részleges klórozásról van szó.

A klórozott CH tömegtörtjéből.számítható:

6∙12 / 6∙12+x+35,5y = 0,38

(1) 44,64 = 0,38x + 13,49y

A klórozott CH-ben a H és Cl atomok összege:

(2) x + y = 14

(1) és (2)-ből:

x = 11 és y = 3 → C6H11Cl3

Különböző környezetű aszimmetria centrumot tartalmazó molekuláknál az n db aszimmetrikus C atom (jele: C*) esetében fellépő optikai izomerek száma 2^n.

2^n = 8

n = 3 → 3 db C* atom van.

Egyetlen C atomhoz sem kapcsolódhat egynél több Cl atom és C* atom nem lehet terminális (láncvégi) helyzetben. Így a következő triklór-hexán vegyületekről van szó:

2,3,4-triklór-hexán

[link]

2,3,5-triklór-hexán

[link]

Megjegyzés: metil-triklór-pentán vegyületek azért nem jók, mert csak 2 db C* atomot tartalmaznak.

2020. márc. 22. 11:20
 3/4 anonim ***** válasza:

Neked mi jött ki erre?

Honnan van a feladat? Merthogy elméletileg hibás: ugyanis paraffin CH-ek klórozásakor mindig a lehetséges termékek elegye keletkezik. Gondolj bele a 6 C atomos hexán esetében rengeteg variáció van még akkor is ha 1 mol C6H14-et 3/2 mol Cl2-vel reagáltatunk. Ez azért van, mert nincs speciálisan támadható pontjuk (funkciós csoportjuk) ezáltal nem reagálnak egyértelműen. Az alkánok egyszerűnek tűnő vegyületek, de kémiájuk mélyebb szinteken rendkívül bonyolult.

Megjegyzés: aki a feladatot kitalálta nem ért a kémiához.

2020. márc. 24. 13:30
 4/4 A kérdező kommentje:

Az elején nem tudtam kijönni megoldással, de már nem emlékszem pontosan miért. Azért tettem fel a kérdést, hogy megnézzem másoknak hogyan jött ki végeredmény. Amúgy a válaszoló megoldása, aki levezette a feladatot megegyezik a megoldókulccsal (ami nem mutat levezetést).


Ez egy elég elméleti feladat. Villányi Attila könyvéből vettem. Más feladatokban hozzá szokta tenni, hogy "tegyük fel csak egy féle CH keletkezik", csakhát van 700 valamennyi feladat, ami az alfeladatokkal együtt kb. 2 - szer annyi, úgyhogy itt kifelejthette gondolom. Ez nem igazán gyakorlati feladat, inkább csak logika fejlesztéshez van. Ettől függetlenül vannak a könyvben hibák itt - ott.


Köszi mindenkinek.

2020. márc. 26. 14:08