Kilcso kérdése:

Egy rombusz átlói 8,6cm, illetve 12,4cm hosszúak. Mekkorák a szögei és az oldala?

Így szól a feladat. Addig eljutottam hogy a cosinusszal kellene majd kiszámolni, de mivel nem tudom hogy mennyi az alfa szög ezért picit elakadtam benne.
2020. márc. 27. 09:21
 1/4 anonim ***** válasza:

[link]


Nézd képleteket, helyettesíts be!

2020. márc. 27. 09:26
 2/4 anonim ***** válasza:

a^2=(e/2)^2+(f/2)^2

Ez még kell.

2020. márc. 27. 09:28
 3/4 anonim ***** válasza:

Nem véletlenül írtam le, hogy nézd meg a képleteket!

Ott válasz.


a^2=4,3^2+6,2^2=56,93, ezért a=7,55


e=2acos(alfa/2)

8,6=2*7,55*cos(alfa/2)

cos(alfa/2)=0,5699

alfa/2=55,26°

alfa=110,51°

2020. márc. 27. 10:41
 4/4 anonim ***** válasza:

Egyszerű feladat váratlan megoldással.


Legyen

e = 8,6 - a rövidebb

f = 12,4 - a hosszabbik átló

x = ? - a rombusz hegyesszöge

a = ? - a rombusz oldala


Két egyenletet lehet használni.


A Pitagorász tételből vagy a paralelogramma egyenlőségből

1.) e² + f² = 4a²

Az 'e' átlóra felírt koszinusz tételből

e = a√[2(1 - cosx)]

Négyzetre emelve

2.) e² = 2a²(1 - cosx)


A 2.)-t 2-vel szorozva

2e² = 4a²(1 - cosx)


Az 1.)-et behelyettesítve a 4a² helyére

2e² = (e² + f²)(1 - cosx)

Kibontva

2e² = e² + f² - (e² + f²)cosx


Rendezve

(e² + f²)cosx = f² - e²

Ebből a szög

cosx = (f² - e²)/(f² + e²) (Ez nincs a Wki képletgyüjteményében)

*************************

Mivel az egy oldalon fekvő szögek összege 180°,

a másik szög 180 - x.


Az oldal az 1.)-ből

a² = (e² + f²)/4

a = [√(e² + f²)]/2

*******************


DeeDee

**********

2020. márc. 27. 19:03