Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Matematika szöveges feladat...

Matematika szöveges feladat megoldás?

Figyelt kérdés

Valaki tudna segíteni ebben a feladatban mivel nem értem:

Gondoltam egy számra Ha a hétszereséből elveszek 130-at épp a szám felét kapom .Melyik számra gondoltam?



2020. márc. 30. 09:45
 1/2 anonim ***** válasza:

Gondoltam az x-re.

7×X-130=X/2

14×X-260=X

13×X=260

X=20

A gondolt szám a 20.

Ellenőrzés: 7×20-130=20/2

140-130=10

10=10

2020. márc. 30. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Szia!


Leírhatnám a megoldást is, de akkor bajban lennél, mikor jön a következő ilyen feladat. Itt egy egyenletet kéne felírni, de ha egyből nem megy, akkor próbáld végigjátszani konkrét számokkal.


Pl. mi lenne, ha a 25-re gondoltak volna? Játsszuk végig, amit csináltak vele: először vették a hétszeresét, majd levontak 130-at: 25*7-130=45. Azt írja, hogy épp az eredeti szám felét kellett volna kapnunk, azaz 25/2=12,5-t. Hát ez nem stimmel, mert mi 45-t kaptunk. Úgy látszik, biztosan nem a 25-re gondoltak.


Viszont ezután már könnyebben fog menni ismeretlennel is felírni a dolgokat. Ha a gondolt szám az x, akkor a következő számolást csináltuk:


x*7-130


Kaptunk valamit, és ennek kéne egyenlőnek lenni a kigondolt szám felével, x/2-vel. Vagyis így fog kinézni az egyenlet:


x*7-130=x/2


Most már csak meg kell oldani az egyenletet, hogy kiderítsük, milyen x-re igaz. Az én tapasztalatom szerint a legtöbb embernek eddig eljutni a nehéz, innen már megy. De talán most már az egyenlet felírása is könnyebben fog menni.

2020. márc. 30. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!