Mi a megoldása? (befogótétel)


1.Egy derékszögű háromszög két befogója: a = 5 cm , b = 12 cm. Mekkora szeletekre osztja az

átfogót a hozzá tartozó magasság? Mekkora az átfogóhoz tartozó magasság?

2. Egy derékszögű háromszög egyik befogója 5 cm, a magassága 3 cm. Mekkora a másik két

oldala, a területe és a koré írható kör sugara?



2020. ápr. 1. 09:42
 1/1 anonim ***** válasza:

1.

[link]

c^2=5^2+12^2, az átfogó: c=13


[link]

x*c=a^2

13x=25

x=25/13

c-x=13-25/13=144/13


[link]

m^2=x(c-x)=25/13*144/13=3600/13^2

m=60/13


2)

Kell még hozzá:

[link]

[link]


x^2=5^2-9^2, x=4

(c-x)x=9

(c-4)4=9

c-4=9/4

c=4+9/4=25/4

b^2=c^2-a^2=625/16-25=225/16, b=15/4

T=a*b/2=15*15/4/2=225/8

r=c/2=25/8

2020. ápr. 1. 10:02