11. A huzal ellenállása R = 30 Ω, keresztmetszete S = 10 mm2, fajlagos ellenállása ρ = 1, 0 . Számítsd ki : a) a huzal hosszát ( l = 300 m ) b) a huzal átmérőjét mm - ben ( d = 3,57 mm ) 12. Az alumínium huzal hossza l = 100 m, keresztmetszete S = 4 mm2. Mekkora feszültséget kell biztosítani a vezető két végén, hogy I = 2 A erősségű áram haladjon át rajta? Használd a fajlagos ellenállások táblázatát! ( U = 1,4 V )

A megoldások ott vannak a zárójelben, viszont nekem a számolás menete kell. p=ró S=A



2020. ápr. 1. 17:44
 1/1 anonim ***** válasza:

11.

R = ρ * (l/A)

átrendezve:

l = (R*A) / ρ = (30 Ω * 10mm^2) / 10^-6 Ωm = (30 Ω * 10^-5 m^2) / 10^-6 Ωm =

= 300 m


Az átmérő: d / 2r -> r^2*π = 10 mm^2 -> r = gyök(10π) = 1,784 -> d= 2*,1784 = 3,57 mm


12.

Az aluminium fajlagos ellenállása táblázat alapján 0,028 * 10^-6 Ωm.

R = ρ * (l/A) = 0,028 * 10^-6 Ωm * (100 m / 4* 10^-6 m^2) = 0,7 Ω

Ohm-törvény: R = U/I -> U = I*R = 2A * 0,7Ω = 1,4 V

2020. ápr. 1. 19:48