#hígítás #tízszeres
2020. ápr. 2. 21:29
 1/8 anonim ***** válasza:
55%
Az elveszett cirkálón a sört rummal higítják.
2020. ápr. 2. 21:30
 2/8 anonim ***** válasza:
tudtam, hogy el kellett volna olvasni
2020. ápr. 2. 21:41
 3/8 anonim ***** válasza:
68%

Ideális oldatoknál az elegyítés nem jár térfogatváltozással.


PL.: A hígítandó oldatból 20 cm3-t bemérünk és 200 cm3-re hígítjuk mérőlombikban.


tehát 1:9-hez

2020. ápr. 2. 21:51
 4/8 dq ***** válasza:
Ha x %-os az oldat, és azt akarod, hogy x/10 %-os legyen, akkor mennyi oldószert kell beleönteni?
2020. ápr. 2. 22:29
 5/8 anonim ***** válasza:

fú.


van 1 liter 20%-os eceted. ha 10x-esre higítod, akkor 2%-os lesz igaz?!


tehát kiveszel 1 dl 20%-os ecetet, és feltöltöd 1 literre ( hozzáadsz 9 deci vizet)


de tudod mit?


v1*c1=v2*c2


v1*c1/c2=v2


0,1dm3*20/2=v2 v2=1dm3


tehát ha 1 decit veszel ki a 20%-os v1 oldatodból, akkor 1 dm3-nek kell lennie a v2 oldatodnak.

2020. ápr. 2. 22:47
 6/8 dq ***** válasza:

Hm. Oké.

Ha egy deci löttyben van x% oldott anyag, akkor ha felöntöd a löttyöt oldószerrel a 10-szeresére, 1 literre, akkor éppen x/10% oldott anyag lesz benne.

2020. ápr. 2. 22:54
 7/8 anonim ***** válasza:

(v1*c1)+(v2*c2)=c3*(v1+v2)


Ahol c1 az egyik oldat %-a, v1 a térfogata,

c2 a második oldat %-a, v2 a térfogata és c3 a kevert oldat %-a. Azaz:

c1=20(%)

v1=0,1dm3

c2=0 (%) (mert tiszta oldószer)

v2=??

--

c3=2 (%)

v3=(v1+v2)=1dm3 (mert 1 liter oldatot szeretnénk csinálni)


(0,1dm3*20)+0*v2=2*(0,1dm3+v2)


2+0=0,2+2v2 /-0,2

1,8=2v2 / :0,2

0,9=v2 --> 0,9 dm3 tiszta oldószert kell beleönteni 0,1dm3 20%os oldatba, ha 1 liter 2%-os oldatot szeretnél kapni.

2020. ápr. 2. 23:17
 8/8 anonim ***** válasza:

igen, csak arra szabad gondolni, hogy a 10szereséRE növelem a térfogatát.


alapszabály, hogy az oldattérfogatokat nem szabad összeadni, mivel felléphet az ún. (térfogat)kontrakció jelensége. A híg oldatok esetén ez nem következik be, a térfogatok tehát összeadhatók

2020. ápr. 2. 23:31