Kombinatorika? ?

Figyelt kérdés

Van 2 piros, és 3 fehér golyó egy urnában.

Mekkora az esélye annak hogy a hat húzásból(nyilván visszatevés van benne) 2 pirosat húzunk ki.

Sorrend nem számit.


Na itt lenne egy-két kérdésem.

Itt nem tehetem meg azt hogy kiszámolom az összes esetek számát, majd a kedvező esetek számát, és a kedvezőket osztom az összes esettel?

Ennél a módszernél ugye minden egyes húzásnál csak piros és fehér golyó közül lehet húzni.

Tehát 2^6-on az összes lehetőség.

A kedvező esetek száma pedig 6 alatt a 2=15

Tehát 15/64-ed lenne a valószinűsége annak hogy 2pirosat huzok ki.



De ez szerintem azért nem jó megoldás, mert nem minden húzásnál akkora az esélye a két golyónak, mert ugye több fehér van mint piros. ezért ezt nem alkalmazhatom?


2020. ápr. 3. 23:25
 1/2 anonim ***** válasza:

Nem 2 a hatodikon az osszes eset hanem 5 a hatodikon, mert 5 golyo van az urnaban. Lenyegtelen, hogy ebbol mennyi milyen szinu, 5 van benne. A teljes esetet mindig igy kell szamolni, ezt jegyezd meg.


5 huzasbol 2 piros az azt jelenti, hogy valasztani kell 2 helyet gondolatban az (5 alatt a 2) es ezt kell szorozni 2*2*3*3*3-mal. Ennyi a jo esetek szama.


Masik szamolas: 1 huzasnal 2/5 hogy piros lesz.

Mennyi annak az eselye, hogy 2* bejon ez es 3* nem jon be?


Megint ki kell valasztani 2 helyet eloszor az 5-bol aztan szorozni az eselyekkel.

(5 alatt a 2)*2/5*2/5*3/5*3/5*3/5


Latszik, hogy a ketfele elgondolas ugyanazt az eredmenyt adja.

2020. ápr. 4. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi. Így már értem.
2020. ápr. 4. 01:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!