Matek érettségi feladatot nem értem, tudsz segíteni?


Egy turistacsoport érkezik egy étterembe. Az ebédnél 15-en rendelnek levest, húszan főételt.


A szakács a rendelést hallva elgondolkodik azon, vajon hányan rendelhettek levest és főételt is. Milyen határok között van azoknak a száma, akik mindkét fogást rendelték?


Süteményt 15-en rendelnek, kávét húszan. A vendégek 60%-a kért süteményt, de lehet, hogy van olyan vendég, aki nem kért kávét sem, és süteményt sem.

Legfeljebb a vendégek hány százaléka rendelt kávét is, és süteményt is? Legalább a vendégek hány százaléka rendelt kávét is, és süteményt is?



Andrásnak tavaly több volt a fizetése, mint Bélának. András 11 havi fizetése volt annyi, mint Béla egész éves keresete. Idén január elsejétől mindketten fizetésemelést kaptak, amely a szerződésük szerint minden újabb év január elsejétől érvényes. Így Andrásnak 2%-kal, míg Bélának 3%-kal nő minden év január elsején a fizetése.


Ha megmarad ez a növekedési ütem, akkor hány év múlva fordul elő először, hogy Béla fizetése nagyobb lesz, mint Andrásé?

András cégénél 26-an dolgoznak, a dolgozók átlagfizetése 293 000 peták (az ország pénznemében). Felvesznek a céghez egy informatikust 352 000 peták és egy gazdasági ügyintézőt 333 000 peták fizetéssel. Mennyi lesz ekkor a fizetések átlaga a cégnél?


2020. ápr. 17. 10:40
 1/1 anonim ***** válasza:

A legutolsót vállalom, mert nincs már olyan sok időm.

Az összes fizetés 26 * 293 000 = 7 618 000

Miután felveszik a két új dolgozót, az összes fizetés:

7 618 000 + 352 000 + 333 000 = 8 303 000

A dolgozók száma immár 28, tehát az átlag:

8 303 000 / 28 = 296 535,7

2020. ápr. 17. 10:47