Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Szerintetek mi a baj ezzel a...

Szerintetek mi a baj ezzel a mondattal?

Figyelt kérdés

Az a nyelvtan házim hogy javítsam ki a mondatban előforduló időtartam-jelölési hibákat.:

"Az elmélyülten olvasó gyerek nem vette észre a szobájába belopódzó macskát."


Sehogy sem tudok rájönni.



2020. ápr. 20. 16:33
 1/4 anonim ***** válasza:

Szia !


m

Már régen jártam iskolába, ezért lehet, hogy nem jó, amit írok, de úgy gondolom:



Elmélyült szó szófaját tekintve lehet múlt idejű ige, de itt befejezett melléknévi igenév.


Olvasó is itt melléknévi igenév, de folyamatos, tehát a jelenben történő cselekvésre utal.


A vette /észre/ egyértelműen múlt idejű ige


A belopódzó is folyamatos melléknévi igenév.



A mondatban tehát az a hiba, hogy folyamatos melléknévi igenevek és múlt idejű ige szerepel, sztem.


A mondat helyesen hangozhatna így:


A gyerek, aki elmélyülten olvasott, nem vette észre, hogy

a macska belopózott a szobájába.


Így mindegyik ige múlt időben van, és a melléknévi igenév is befejezett alakban fordul elő, ragozott alak az elmélyülten, csak a szótő az.

2020. ápr. 20. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:
100%

Igaza van tényleg így jó a mondat, ha ez a feladat, mert szerintem így is helyes.

De ha ezt kérik...

2020. ápr. 20. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 chtt ***** válasza:

Szerintem teljesen jó a mondat úgy, ahogy van, szóval, ha kiderül, kérlek, áruld majd el a megoldást.

Viszont ezt találtam:

https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__egyeb-kerdesek__7..


(amúgy a mondat itt is szerepel a 39. oldalon - [link] - ágrajzot kell hozzá készíteni)

2020. ápr. 20. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
Talán az a hiba, hogy "rosszul" (helyesen) másolta be ide a szöveget.
2020. ápr. 20. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!