Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egy fogaskerék egy nála 2x...

Kovgergo77 kérdése:

Egy fogaskerék egy nála 2x nagyobb fogaskereket hajt meg. Hogy alakul egymáshoz viszonyítva a két kerék szögsebessége és kerületi sebessége?

Figyelt kérdés

Egy dokumentumban ezt a választ találtam, de ezt nem tudom vhogy elhinni: a szögsebességek egyeznek meg, ezért a kerületi sebessége a nagyobb

fogaskeréknek 2-szer nagyobb.


Mivel szerintem a szögsebesség a nagyobb kerék esetében a fele a kis kerék sögsebességének és a kerületi sebesség azonos a két kerék esetében.



2020. ápr. 21. 08:29
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Úgy van, ahogy írod.
2020. ápr. 21. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
neked van igazad
2020. ápr. 21. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Azt írják a doksiban, h ha akét kerék csúszásmentes szíjjal van összekötve, akkor (és a méretek megegyeznek), akkor a szögsebesség a nagyobb kerék esetében a fele a kis kerék szögsebességének és a kerületi sebesség azonos a két kerék esetében. De miért lenne ez máshogyan fogaskerék esetében? Csak a forgás iránya változik a fogaskerekes meghajtásnál a szíjas megoldáshoz képest...
2020. ápr. 21. 09:32
 4/11 anonim ***** válasza:

Már a kérdés feltevése is butaság. Mi az, hogy kétszer akkor? Tömegre? Vagy minden mérete a duplája? Csak akkor tud a két fogaskerék kapcsolódni, ha geometriailag ez lehetséges.

Ha a kétszer akkora azt jelenti, hogy a fogszám a kétszeres, akkor tényleg a te elképzelésed a helyes. Bár abba is bele lehet kötni, hiszen a kerületi sebesség nem azonos az osztókör szögsebességével.

2020. ápr. 21. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
* osztókörön mért kerületi sebességgel. Bocsi :)
2020. ápr. 21. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Bocsánat. Rosszul írtam (ez az én hibám), a kétszer nagyobb helyett azt keleltt volna írnom, hogy kétszer akkora sugarú.
2020. ápr. 21. 09:42
 7/11 anonim ***** válasza:

A dokumentumnak és neked is igazad lehet, arról függ, hogy mit jelent a "kétszer akkora fogaskerék".

Ha kétszer annyi fog van rajta, akkor neked van igazad. Ha az átmérője kétszer akkora, mint a kicsinek, de ugyan annyi fog van rajta, akkor a dokumentumban talált megoldás a helyes.

2020. ápr. 21. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Na igen, mit jelent az, hogy "hajt meg"? Ha úgy értelmezzük, hogy közös tengelyen vannak és a kis fogaskerék a behajtás, a nagy pedig a kihajtás, akkor lehet a doksinak igaza...
2020. ápr. 21. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Nincsennek közös tengelyen és ez olvasható a kérdésből. A kisebb kerék a nagyobbat hajtja meg!
2020. ápr. 21. 09:53
 10/11 Wadmalac ***** válasza:

Csúszásmentes áthajtásnál két hajtókerék közt mindig a kerületi sebesség egyezik meg, tökmindegy, hogy fogaskerék, csúszásmentes dörzskerék, ékszíj, bordásszíj, lánchajtás stb.


Ahol a szögsebesség azonos, az az egy tengelyen lévő két kerék közti mozgásátadás.

2020. ápr. 21. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!