Kerestenm de nem találtam olyan oldalt, ahol kémiai képleteket láthatnák

a) Egy márványminta 4,00 g-os részletét feleslegben vett sósavval reagáltatva 880 cm3 standard nyomású,


25 oC-os gáz fejlődött. Hány w% szennyeződést tartalmazott a márvány?


b) 0,150 mol/dm3 koncentrációjú meszes víz 60,0 cm3-e hány cm3 0,200 mol/dm3 koncentrációjú kénsavval semlegesíthető?


ehhez a 2 feladat típushoz kéne nekem egy kis segítség csak neten nem találtam



2020. ápr. 24. 14:27
 1/1 anonymousreview60 ***** válasza:

Kerestenm de nem találtam olyan oldalt, ahol kémiai képleteket láthatnák

a) Egy márványminta 4,00 g-os részletét feleslegben vett sósavval reagáltatva 880 cm3 standard nyomású, 25 oC-os gáz fejlődött. Hány w% szennyeződést tartalmazott a márvány?

[link]

A feladat feltételezi, hogy a szennyezőt nem oldja a sósav.

n CaCO3 + (2n + m) HCl = n H2 + n CaCl2 + m HCl


A H-ból kiszámolod (x mól H2) mennyi van. Kétszer annyi (2x) HCl reagált el a márvánnyal (CaCO3), de nem a szennyezővel. Ebből ki tudod számolni mennyi CaCO3 volt benne eredetileg. A többi a szennyező.



b) 0,150 mol/dm3 koncentrációjú meszes víz 60,0 cm3-e hány cm3 0,200 mol/dm3 koncentrációjú kénsavval semlegesíthető?

ehhez a 2 feladat típushoz kéne nekem egy kis segítség csak neten nem találtam

n·Ca(OH)2 + n·H2SO4 = n·CaSO4 + 2n·H2O

0,150 mol/dm3·60,0 cm3 Ca(OH)2 + x cm3·0,200 mol/dm H2SO4 = 0,150 mol/dm3·60,0 cm3 + 0,150 mol/dm3·60,0 cm3 Ca(OH)2

2020. ápr. 24. 18:20