Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Fizika-sűrűség!? Két napja...

Köszi a válaszod! kérdése:

Fizika-sűrűség!? Két napja töprengek, de ezt a 2 feladatot nem értem!

Figyelt kérdés

1. Egy fahasáb magasságának 2/3 részéig bemerülve úszik. Tömege 5 kg, térfogata 0,625 m3. Milyen folyadékba merítettük?

2. Mekkora erővel lehet a víz alatt megtartani egy 2,7 kg tömegű alumíniumból készült kockát? ρvíz = 1 kg/dm³, ρalumínium = 2,7 kg/dm3


Nem feltétlenül az eredmény érdekel, inkább a hogyan tudom kiszámolni. De lehet, hogy csak a mértékegységek zavartak össze...



2020. ápr. 25. 13:23
 1/6 anonymousreview60 ***** válasza:

1. G_fa = F_fel

G_fa = m_fa·g

F_fel = 2/3·V_fa·rho_foly·g

rho-t kikeresed a négyjegyűből és megvan a folyadék.


2. G_Al = F_felh + F_tartó

F_felh = V_Al·rho_víz·g

2020. ápr. 25. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

anonimuszkám, amit az 1-es válaszra írtál abból nem derül ám ki semmi...


Először a fa sűrűségét kell kiszámolni: 5/0,625 kg/m^3. Ez 8kg/m^3, ami egyébként teljesen biztos hogy nem fa...

A folyadék sűrűsége 12kg/m^3 eszerint.

A feladat egész biztosan hibás, mert ilyen folyadék nem létezik...

2020. ápr. 25. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Egyébként a jómadár már kiírta ezt a kérdést:

https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazif..

2020. ápr. 25. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonymousreview60 ***** válasza:

Kérdező! A phaßopó 2-es kommentjéhez egy kis kiegészítést fűzök.

De, egy sor dolog kiderül a megjegyzésemből. 1. Az, hogy tisztában vagyok a hidrosztatika alapjaival. 2. Nem akarom megoldani a feladatot más helyett. 3. A módszert adom át. Nem halat adok, hanem hálót. 4. Mivel a kérdező nem mondta mi a baja, én átadtam, amire alkalmasint gondoltam. nem hívtam össze konzíliumot. Baja volt, segítettem. Ja, hogy más a baja. Hát arra nem utalt.


Kérdező: Amikor egy számítással végez az ember, akkor mindig érdemes hihetőségvizsgálatot tartani:

1. A dimenzió megfelelő? Pl. a sűrűség az tömeg/hosszúság^3, sosem feszültség vagy nyomás.

2. Az előjel megfelelő?: A sűrűség (mai tudásunk szerint) sosem negatív.

3. A nagyságrend megfelelő?: Ha kondenzátor kapacitása kF vagy ilyesmi, akkor gyanakodni kell.

4. A számérték megfelelő?: Ha csak páratlan/páros tényezők szorzata ez a szám, akkor nem lehet a végeredmény páros/páratlan.


Esetünkben a fa sűrűsége 8 kg/m³ = 0,008 /cm³. Ami jócskán kilóg a jellemző értékek közül: [link] Ez azt mutatja, hogy (valószínűségi sorrendben a feladattal ezek fordulhattak elő:

1. Hibás a paraméter. Téves értéket adtak meg.

2. Az 5 km/0,625 dm³ = 8 g/cm³ sem jobb. Tovább vizsgálódva Egy 5kg/0,025 m³ = 0,2 g/cm³ sem sokkal jobb, de már közelít (alulról) a hihető értékekhez. Valamilyen extrém állapota van a fának. Nagyon megették a szúk vagy ilyesmi.

3. Phaßopó egyes nem gondolt bele abba, amibe én már eleve, hogy ez egy nagyon nem szokványos folyadék lehet. Vannak nem cseppfolyós folyadékok is, ún. gázok: [link] és a wolfram-hexafluoride majdnem pont ekkora sűrűségű.

4. Az elv, amit mutattam, helyes. A kiszámított eredmények is azok, csak nem életszerűek. Ilyenkor meg kell vizsgálni mindent, mert vagy a modell (az egyenletek) vagy a kiindulási paraméterek hibásak, vagy valami szokatlan körülmény áll fent. Pl. ha iskolában adminisztrálod a gyerekek tömegét, és a listában van egy 165 kg-os gyerek, akkor az első nekifutásra elgépelés lehet, de sajnos akár valós tragédia is lehet.


A paraméterek hihetőségének értékelésével erre a feladatra a tanár 100%-ot kell adjon.

2020. ápr. 26. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a válaszait!
2020. ápr. 26. 09:41
 6/6 anonim ***** válasza:

Ehhez az anonimusz-féleséghez mondanám:

Nem kell rögtön felkapni a vizet, be kéne látnod, hogy amit az 1.feladathoz írtál az hiányos. Először is nem csak képleteket írunk fel. Ha paraméteres egyenleteket írunk, akkor magyarázzuk a benne szereplő betűk jelentését. Másrészt legalább utalni kell arra, hogy a keresett mennyiség hogyan adódik az egyenletből, sőt most egyenletrendszerből...

Az meg már egyenesen a legallja kategória hogy a 4-es válaszodban te okítasz a mértékegységekről, miközben magad is kevered ezeket. Emlék: "8 kg/m³ = 0,008 /cm" vagy "5 km/0,625 dm³ = 8 g/cm³"

Mondjuk erre még rá lehet fogni hogy elírás.

Vicces amúgy hogy a 2-es válaszban én mutattam rá először hogy ez nem fa és nem folyadék, utána meg kisregényt írsz azzal az ürüggyel, hogy gondoltál erre korábban is. Válaszod nem volt valami lényegretörő, hogy a görög abc-ből néhány betűt ismersz, fikázás helyett használhattad volna az egyenleteidben is. Mindegy is, lehet politikus leszel...

2020. ápr. 26. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!