Mennyi a valószínűsége?

Figyelt kérdés

[link]


A kérdés a feladathoz ez:


Mennyi a valószínűsége hogy mind a 15kihuzott golyó kék, és növekvő sorrendben húztuk ki őket.


A megoldókulcs szerint:

1/(30*29*28.....*16)


Nah ez szerintem azért nem jó megoldás mert ez csak azt adja meg hogy a 30golyot hányféleképpen huzhatjuk ki, és abból csak a kék növekvő a jó nekünk.


De figyelembe kell venni hogy a penzerme írás-fej dönt arról hogy milyen színű golyót húzunk.


Ezért szerintem a megoldás:

1/2*1/15*1/2*1/14.......=1/2^15*1/15!=1/30^15


2020. máj. 5. 21:41
 1/10 A kérdező kommentje:

Bocsánat elgepeltem.

Az én megoldásom 1/2^15*1/15!

Tehát 1/(2^15*15!)

2020. máj. 5. 21:56
 2/10 anonim ***** válasza:

Szerintem jó a megoldókulcs.

A megoldásodban a hiba az, ha tegyük fel az első kettő kihúzott golyó kék, és a 3. mondjuk piros. A megoldásod szerint ezt az 1. piros golyót 13 alatt az 1 féleképpen tudjuk kiválasztani, pedig még benn van mind a 15 piros golyó.

2020. máj. 5. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Értem amit írsz. De itt nem összes eset/kedvezo esetek hányadosa adja a megoldást, meghozza azért mert mert a pénzerme írás-fej is befolyásol.

Gondolj bele.

Csak az a jó eset ha keket, és növekvőben húzunk.

Tehát először hogy kék golyó legyen, 1/2 majd ezen belül hogy 1-es legyen 1/15.

Utána megint 1/2 penzerme miatt hogy keket huzhassunk, majd itt márcsak 1/14.

És így folytatódik.

2020. máj. 5. 23:18
 4/10 A kérdező kommentje:

a megoldókulcs szerintem ez akart lenni:

Összes eset 30*29*28.....*16

Kedvezo esetek 1.

És ezek hányadosa.


De mindegyik esetnél számolni kell a penzerme 1/2 értékével.

2020. máj. 5. 23:22
 5/10 dq ***** válasza:

Jó a megoldásod, a megoldókulcs rossz.

Az például olyan esetben lenne jó, ha össze lennének öntve a golyók/cédulák, és találomra húznánk egyet, színtől függetlenül.

2020. máj. 5. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
68%

"1/2^15*1/15!=1/30^15"

Ez hogy jött ki?

A pénzfeldobásos része csak figyelemelterelésként van a feladatban, mivel attól függetlenül mindegyik sorrendnek ugyanakkora a valószínűsége (ahogyan dq utalt rá, mintha egy dobozban lenne az összes cédula, csak abban tévedett, hogy ez NEM befolyásoló tényező), ez viszont csak azért van, mert a fej-írás valószínűsége megegyezik; ha például az lenne, hogy egy kockával dobunk, és az egyikből húzunk, hogyha 1-est vagy 6-ost dobunk, egyébként a másikból, akkor már befolyással lenne a történetre, mivel így az egyik dobozból kisebb valószínűséggel húzunk.

Ha nem hisszük el, érdemes kisebb számokra megnézni, hogy hogyan alakul a helyzet; legyen most csak 2-2 cédula, és a jobb áttekinthetőség kedvéért legyen úgy, hogy a piros cédulákon páros, a kéken páratlanok vannak, ekkor számoljunk a kedvező/összes esettel úgy, hogy összeszedjük az eseteket:

-ha egy dobozban vannak a cédulák: 12, 13, 14, 21, 23, 24, 31, 32, 34, 41, 42, 43, ez 12 eset, ebből nekünk 1 eset jó, az 13.

-ha két dobozban vannak, és fej-írás szerint húzunk, akkor F1F3, F3F1, I2I4, I4I2, F1I2, F1I4, F3I2, F3I4, I2F1, I2F3, I4F1, I4F3, látható módon itt is 12 lehetőséget kaptunk, és itt is csak 1 lesz jó: F1F3.

Tehát a fej-írás nem volt befolyással a történtekre, és ez az eredeti feladatban is így van.

Egyelőre nem tudom, mi a hiba a számításban, mert lehet, hogy én is úgy számoltam volna, ahogy te, de én már korábban találkoztam hasonló feladattal; nem tudom már, hogy konkrétan hogy volt a feladat, és sajnos nem is találtam most meg hirtelen, de valami olyasmi volt, hogy Harry Potternek és Ronnak van 2001 darab "finom" drazséja és 2001 darab "nem finom" drazséja. Piton professzort szeretnék megviccelni; két üveget feltöltenek a drazsékkal, és megkínálják Piton professzort. A vicc akkor sikerül, hogyha "nem ehetőt" húz. Hogyan osszák el az üvegek között a drazsékat, hogy a legnagyobb valószínűséggel húzzin "nem ehetőt" Piton professzor?

Válasz: teljesen mindegy, mindenképp 50% lesz a valószínűség.

2020. máj. 6. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Elnézést, de az első kommentemben javítottam.

Elgepeltem.


A megoldasom :

1/(2^15*15!)

2020. máj. 6. 00:44
 8/10 anonim ***** válasza:
Rájöttem, mi a hiba a számításodban; csak akkor lehet ilyen módon összeszorozni a valószínűségeket, hogyha FÜGGETLEN eseményekről van szó. Tehát ha például az lenne a kérdés, hogy mekkora a valószínűsége, hogy írást dobsz és kék 1-est húzol ÚGY, HOGY A KETTŐNEK SEMMI KÖZE EGYMÁSHOZ, akkor a valószínűség tényleg 1/2*1/15 lesz. Viszont ahhoz, hogy kéket tudj húzni, mindenképp írást kell dobnod, tehát itt a golyóhúzás nem független esemény, így nem is lehet összeszorozni őket. Az egy másik kérdés, hogy ezzel a módszerrel is kijön a tényleges valószínűség, ami 1/30, de jól tudjuk, hogy rossz gondolatmenettel is el lehet jutni a jó eredményhez.
2020. máj. 7. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Rendben.

De végülis a lényeg hogy eljutottam az eredményhez.

Ugye a matekban több út vezet a megoldáshoz.


De a válaszodat nsgyon szépen köszönöm, átgondoltam és teljesen igazad van.

2020. máj. 7. 13:50
 10/10 anonim ***** válasza:

Megvilágosodtam. Végig rossz nyomon voltam. Végig neked volt igazad, és a megoldókulcs megoldása is rossz.

Ezt onnan tudom, hogy vegyünk egy másik példát;

az egyik dobozban van 1 kék, a másikban 100 piros golyó, és fej-írással döntünk, hogy melyikből húzunk. Ha nem lenne a fej-írásos feltétel, akkor nyilván 1/101 lenne annak a valószínűsége, hogy kéket húzunk, a fej-írás miatt viszont ez 1/2 lesz.

Meg aztán, alapvetően 15 fejet kell mindenképp dobnod, hogy a 15-ös sor kijöhessen, ennek pedig jóval kisebb az esélye, minthogy egyszer sem dobsz írást.

Szóval még egyszer; a te megoldásod a jó, én pedig nagyon benéztem a dolgokat.

2020. máj. 7. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!