Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egyenlőtlenségben lehet...

Egyenlőtlenségben lehet összevonást használni? Bővebben lent!

Figyelt kérdés
Most vagyok hetedikes, és nem régen, ( kb 1 hete, másfél hete ) kezdtük el matematikából venni az egyenleteket, egyenlőtlenségeket. Külön megtanultuk már, hogy hogy vezessük le ha van például egy egyenlet vagy egy egyenlőtlenség felírva, valamint hogy ha szöveges feladatot oldunk vele, hogy vezessük le. Az lenne a kérdésem, hogy egyenlőtlenségekben lehet - e összevonást használni. Pl most a házi feladatban van egy ilyen: (0,5c -3) + (2,5c +7) < 5 + (4c -8) És például ha én összevonnám, természetesen előbb zárójelet kell bontani, az így nézne ki: +0,5c -3 +2,5c +7 < 5 + +4c -8 És hogy azt lehet-e, hogy én összevonom. : Az egyenlőtlenség első fele, szóval a < jel előtti rész Összeadom a 0,5-t és a 2,5-t, lesz 3, akkor 3c a másodikon? Ha ezt megcsinálom ezen az egyenlőtlenségen végig akkor így nézne ki: 3c +4 < 4c -3 Viszont hiába ellenőriztem le valamiért nem jó. Ha nem oldódna meg természetesen holnap megkérdezem online matek tanáromat, viszont kíváncsi vagyok hátha itt van olyan aki megtudná mondani, hogy egyenlőtlenségben lehet e összevonást használni? Egyenletben tudom hogy lehet, ebből gondoltam hogy talán egyenlőtlenségben is. Kicsit össze vissza lett, bocsi :DRemélem érthető nagyjából

#matematika #matematika 7. osztály #matematika egyenlőtlenségek
2020. máj. 6. 21:36
 1/6 anonim ***** válasza:

"Összeadom a 0,5-t és a 2,5-t, lesz 3, akkor 3c a másodikon?"


Nem, csak 3c lesz. Ez viszont azért fura (már hogy ezt írtad), mert később következetesen 3c-t írsz.


"Viszont hiába ellenőriztem le valamiért nem jó."


Mit ellenőriztél, és hogyan?


Egyébként a fő kérdésedre a válasz az, hogy természetesen ugyanúgy össze lehet vonni, mint egyenletek esetén.

2020. máj. 6. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

3c +4 < 4c -3

Ez eddig jo, de miert nem viszed az osszes c-t egy oldalra:


7<c vagy c>7

2020. máj. 6. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Ez nem az egyenlőtlenségtől függ, hanem a tagoktól. Az egynemű tagokat össze lehet vonni a zárójel felbontása után.


Egynemű tagok, amiknek a változói ugyanaz:

Pl. 3x és 5x; x^2 és 4x^2.

De nem egyneműek pl. 3x és 5x^2; x és x^2y.

2020. máj. 6. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Rendben, köszönöm szépen a válaszokat mindenkinek :)
2020. máj. 6. 22:27
 5/6 A kérdező kommentje:

Az első válaszolónak a kérdésére

Matek tanárunk úgy tanította nekünk hogy egyenleteknél elég csak, úgymond egyszer ellenőriznünk. Egyenletnél, ami szám kijött, pl x nek, azt be kell helyettesíteni a bal, illetve jobb oldalnál. (Egyenletnél = egyenlőtlenségnél < vagy > jel)

És ami a jobb illetve bal oldalnál kijött erdedmény összehasonlítjuk, és egyenletnél hogyha egyenlőek, akkor jól dolgoztunk.

Egyenletnél úgy mondta a tanár, hogy ott kettőször kell ellenőrizni, valamint egyenletnél mivel legtöbbször sok megoldás van, számegyenesen jelöljük őket.

És ott az ellenőrzést kettőször kell, elsőnek egy olyan számmal vezetjük végig bal - jobb oldalt és hasonlítjuk össze az eredményeket, amik benne van a megoldások közt, másodjára pedig egy olyannal ami nincs a megoldások közt.

Remélem érthető :D

2020. máj. 6. 22:33
 6/6 A kérdező kommentje:

Elírtam bocsánat:D

Egyenletnél egyszer, egyenlőtlenségnél kettőször van ell. :D

2020. máj. 6. 22:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!