Ez függ több dologtól ugye?


Tíz azonos alakú doboz közül az első 9-ben 4-4 golyó van, mégpedig 2 piros és 2 kék. A

tizedik dobozban 5 piros és 1 kék golyó található. Az egyik találomra kiválasztott dobozból

véletlenszerűen kiveszünk egy golyót. Mennyi a valószínűsége, hogy a golyó a tizedik dobozból

való, ha a kihúzott golyó piros színű?



Erre nem simán 5/23 a válasz hiszen nem egy dobozban vannak a golyók.


Először kiszamolnam hogy a tízes dobozra mekkora az esely (1/10) majd azon belül piros legyen (5/6).


Tehát a válasz 5/60.

1/12.


2020. máj. 8. 19:17
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

B1: 4-4-es dobozból választunk

B2: 5-1-es dobotból választunk

A: piros golyót választunk


[link]


P(B1)=9/10 P(A|B1)=1/2 szorzat: 9/20

P(B2)=1/10 P(A|B2)=5/6 szorzat: 5/60


P(B1|A)=(9/20)/(27/60+5/60)=(9/20)/(32/60)=27/32

2020. máj. 8. 19:32
 2/5 A kérdező kommentje:

Uhhh ezt nem értem.

Itt miért nem jó az hogy 1/10*5/6-al??

2020. máj. 8. 19:40
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Bocsánat! Elnéztem a kérdést!


P(B2|A)=(5/60)/(32/60)=5/32


Meg kell tanulni a feltételes valószínűséget és a Bayes-tételt!

2020. máj. 8. 20:16
 4/5 A kérdező kommentje:

De ez miért feltételes valószínűség.

Miből lehet megállapítani.


Én így állnék hozza hogy a tízes doboz kell.

Utána piros a tízes dobozból.

2020. máj. 8. 21:27
 5/5 A kérdező kommentje:

Erre gondoltam.

Mivel azt tudjuk hogy piros golyót húztunk.

Ezért ugye nem az a lényeg hogy csak azt számoljuk ki hogy mekkora valószínűséggel lehet a tizesbol pirosat kihúzni, mert az is lehet hogy éppen a tobbibol húztuk ki a piros golyót.


Ezért megállapítjuk mindkét esetet, és ezek hányadosa adja az eredményt.

Mert az kérdeztek hogy mekkora a valószínűsége hogy a tizesbol húztuk ki.

2020. máj. 8. 21:42