Adott 2 sav oldat. Egyik x PH értékkel , másik y PH-értékkel. Ugyebár mivel erős sav a koncentrációjuk is ennyi.
Az lenne a kérdés, hogy összeöntve mennyi lesz a közös PH?
2020. máj. 24. 10:47
1/6 A kérdező kommentje:
2 sósav oldat összeöntve egyik 2-es ph, másik 1-es ph. Az összeöntött közös PH mennyi lesz?
2020. máj. 24. 10:56
2/6 anonim válasza:
Nem mindegy a mennyiségük. Azért érezhető, hogy ha 1:1 arányban öntöd össze őket, akkor más lesz a pH, mint ha 1:100 arányban.
3/6 A kérdező kommentje:
Bocsánat lemaradt, Azonos térfogató, tehát 1:1 arány
2020. máj. 24. 11:00
4/6 anonim válasza:
pH1 = 1 -> [H3O+] = 0,1 mol/dm3
pH2 = 2 -> [H3O+] = 0,01 mol/dm3
V1 = 1 dm3
V2 = 1 dm3
n1 = c1 * V1 = 0,1 mol/dm3 * 1 dm3 = 0,1 mol
n2 = c2 * V2 = 0,01 mol/dm3 * 1 dm3 = 0,01 mol
n(összes) = 0,1 mol + 0,01 mol = 0,11 mol
V(összes) = 1 dm3 + 1 dm3 = 2 dm3
c(új) = nö/Vö = 0,11 mol/2 dm3 = 0,055 mol/dm3 = [H3O+]
pH = -log[H3O+] = -log[0,055] = 1,26 lett az összeöntött oldat pH-ja
5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen :)
2020. máj. 24. 20:53
6/6 A kérdező kommentje:
Ment a zöld pacsi
2020. máj. 25. 10:41