Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kombinatorika házifeladatban...

Kombinatorika házifeladatban segítene valaki?

Figyelt kérdés

a) Egy sok fős társaságból 4-en utazhaznak külföldre. Ezt a 4 embert 495 féle módon tudom kiválasztani. Hány fős a csapat?

(Azt tudom hogy x alatt a 4=496-tal, és arra is rájöttem tippből, hogy 12 a megoldás, de valaki a megoldás menetet el tudná mondani)


b) Az előbb kiválasztott 4 ember közül tudjuk, hogy Lajos az egyik (és ő mindenféleképpen megy). Így hányféle képpen állhat össze a társaság?


Nagyon szépen köszönöm, aki segít



2020. jún. 4. 22:27
 1/3 anonim ***** válasza:

Az a, résznél erre a számításra, hogy x alatt a 4 van egy képlet is, a tankönyvben biztos megvan. (Egy tört ami faktoriálisokkal számol). Azzal kell számolni.


A b, részben arra gondolnék, hogy ha Lajos mindenképpen megy, akkor őt nem kell figyelembe venni a számításnál. Tehát ha 12 emberből választasz ki 4et, akkor itt őt nem veszed bele, vagyis 11 emberből választasz ki 3at.


Remélem, tudtam segíteni :)

2020. jún. 4. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

A jobb érthetőség kedvéért számoljunk úgy, hogy az első helyre választható x ember, utána (x-1) ember, és így tovább (x-3)-ig, de mivel a sorrendjük nem számít, osztunk 4!=24-gyel, ekkor az egyenlet:


x*(x-1)*(x-2)*(x-3)/24 = 495, szorzunk 24-gyel

x*(x-1)*(x-2)*(x-3) = 11880 (ez az egyenlet persze kijön az (x alatt a 4)=495 egyenletből is)


Innen egy rakat módon tovább lehet menni. Én ezt javaslom; becsüljük felülről a bal oldalt úgy, hogy minden tényező x legyen, értelemszerűen ekkor a bal oldal nagyobb lesz 11880-nál, tehát


x*x*x*x > 11880, erre x>10,44 adódik.


Ezután becsüljük alulról a bal oldalt:


(x-3)*(x-3)*(x-3)*(x-3) < 11880, erre x<13,44 jön ki.


Értelemszerűen a két egyenlőtlenségnek egyszerre kell teljesülnie, így x-re a lehetséges megoldások: 11, 12, 13. Ezeket végig kell nézni, hogy melyik jó, és meg is vagy.


De lehet az oszthatósággal is számolni; ha felírod a 11880 prímtényezős alakját, látni fogod, hogy osztható 11-gyel, tehát a négytényezős szorzatban benne kell lennie a 11-nek vagy többszörösének, de a 22-t (pláne nagyobb, 11 többszörösét) tartalmazó szorzatok szemmel láthatóan is nagyobbak lesznek, tehát a 11 benne kell, hogy legyen a szorzatban. Az is látható, hogy 13-mal nem osztható, sem 7-tel, valamint csak háromszor osztható a 2-vel, így a 8-as nem lehet a szorzatban (mert biztos, hogy mellette lenne még egy páros szám, amiben van 2-es szorzó), így egyetlen jelölt marad: 9,10,11,12, ezt még persze tesztelni kell, hogy jó-e, és ha jó, akkor az x=12 az egyetlen (pozitív, 3-nál nagyobb egész) megoldása az egyenletnek, így a feladatnak is.

2020. jún. 4. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm:)
2020. jún. 5. 20:32

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!