Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hány joule munkát végez egy...

Promisi2002003 kérdése:

Hány joule munkát végez egy 300N-os erő, ha 3 m -es út alatt állandóan hat a testre. Mekkora lesz a test sebessége?

Figyelt kérdés
Fontos lenne a válasz. Aki tudja az okos.

2020. jún. 7. 14:35
 1/5 anonim ***** válasza:

W = Fxs = 300N x 3m = 900J


A végzett munka teljes egészében a mozgási energia növelésére fordítódik, így 900J = 1/2mv^2. Ebből a v sebesség meghatározható, amennyiben a test tömegét ismerjük. A feladatból tehát hiányzik egy adat, a test tömege. De józan ésszel sem gondolhatod, hogy 300N erő egy 1 kg-os testet ugyanarra a sebességre gyorsít fel 3 méteren, mint egy 10 kg-os testet. A test tömege mint adat mindenképpen kell.

2020. jún. 7. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
AZ erő iránya sem mindegy, tehát igazából ez is hiányzó adat, amire az 1-es nem világított rá. Sajnos az 1-es azt sem közli, milyen esetben igaz az általa megadott számítás.
2020. jún. 7. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
#2: 1-es voltam. Mivel nyilvánvalóan elemi szintű feladatról van szó, feltételeztem, hogy minden a legegyszerűbb, ideális körülmények között zajlik, azaz más erő nem hat a testre és pontszerű testről van szó. Ez esetben az erő iránya szükségtelen adat, csak a test tömege kell. Természetesen ha a testre más erők is hatnak (pl. súrlódás, légellenállás, kényszererő), valamint a test nem pontszerű és esetleg nem is homogén, akkor a feladat lényegesen bonyolultabb és rengeteg további adatra volna még szükség. Általában az iskolai fizika feladatokban a feladatok kitűzői a megadott adatokból feltételezhető legegyszerűbb esetre gondolnak. Ez esetben is ez feltételezhető, de a tömeg akkor is hiányzik.
2020. jún. 7. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Amíg ennek az erőnek a munkáját kérdezik, addig a testre ható többi erő lényegtelen, mert csak az elmozdulás/út megváltoztatásán keresztül tudnak beleszólni ennek az erőnek a munkájába, viszont az már adott. Az erő iránya az út (illetve az teljes utat kiadó elemi elmozdulások – az út skalár mennyiség) irányához képest viszont lényeges. Tehát pont fordítva, mint ahogy a 20:16-os válaszban szerepel.


Szóval szerintem, ha szó szerint vesszük a feladatot, a korrekt válasz az a „–900 és 900 között valamennyit” (ugye az úttól és az irányoktól függően).


> „Mivel nyilvánvalóan elemi szintű feladatról van szó, feltételeztem, hogy minden a legegyszerűbb, ideális körülmények között zajlik,…”

Ez egy nagyon érdekes kiindulópont általában is, és érdekes pedagógiai fejtegetésekhez vezet. A valóéletben is sokszor találkozunk feladatokkal, hogy nincs minden megadva, és ilyenkor próbálunk feltevéseket tenni, hogy vajon mit mondhatunk. A 80-as években volt egy francia kísérlet, hogy egy olyan feladatot adtak matekórán, amiben a kérdezett mennyiségnek (gyakorlatilag) semmi köze nem volt az adatokhoz, és azt várták, hogy a diákok majd azt mondják, hogy ez alapján nem lehet megválaszolni a kérdést. Ehhez képest a többség összeadta a két megadott számot, remélve, hogy az lesz a jó válasz. Feltételezték, hogy ha az addigi feladatokban minden adott volt, csak összeadni/szorozni kellett, akkor itt is csak ez lehet a jó megoldás, ahogy te is tetted ennél a feladatnál. Pedig a következő kérdésnél már nyilvánvalóan van hiányzó adat (a tömeg, illetve a test kezdősebessége, meg itt már a többi erő munkája is számít).

Ha van 10 percetek, érdemes megnézni ezt a videót: [link] youtu.be/uyS1cXrsgIg

2020. jún. 8. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
2-es vagyok, a 4-es szinte a számból vette ki a szót. A 3-as által felsorolt példák pedig ellentmondóak. Pont a súrlódás, légellenállás az ami esetén működik amit leírt. Szomorú hogy még mindig nem érti mi is a munka...
2020. jún. 9. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!