Hogyan lehetne ezt kiszámolni?


Kérlek írjátok le a levezetést is.

Magyarországon a termékenységi ráta 1,5. (Azaz a termékenykorú nők hány gyermeket hoznak a világra).

Magyarország lakossága 9,5 millió. Ebből 1 millió roma. A romák termékenységi aránya 3,1. Hogyan lehetne kiszámolni, hogy a magyarok valós termékenységi arányszáma mekkora? Tehát a maradék 8,5 millió ember nőinek mekkora a termékenységi aránya, ha az összlakosságé 1,5?


2020. aug. 13. 15:56
 1/3 anonim ***** válasza:
Ahhoz, először is, kellene tudni, hogy hány termékenykorú nő van (mert ugye a népességben benne vannak a már nem termékeny korú nők, a még nem termékenykorú lányok, és a férfiak, azon belül milyen megoszlásban vannak a a roma és nem roma közösségekben a termékenykorú nők aránya). Szóval ennyiből kb. sehogy.
2020. aug. 13. 16:01
 2/3 A kérdező kommentje:
Biztos nem elég ennyi adat? Én is ezen gondolkoztam éppen.
2020. aug. 13. 16:06
 3/3 anonim ***** válasza:

Paraméteresen tudod csak megoldani;

legyen az x a nemroma nők száma, a rájuk vonatkozó termékenységi ráta r, y a roma nők száma, ekkor azt tudjuk, hogy x*k+y*3,1 gyereket szülnek összesen. Ha ezt elosztod a nők számával (ami x+y), akkor kapod meg, hogy egy nő átlagosan hány gyereket szül, ami éppen a termékenységi ráta, tehát:


(x*k+y*3,1)/(x+y) = 1,5, itt k értékére törekszünk, tehát k=valami alakra kell hozni az egyenletet; rendezés után


k = (1,5*x-1,6*y)/x, ennyi lesz a termékenységi ráta az egészre nézve. Értelemszerűen a ráta csak pozitív lehet (esetleg 0), ezért még tennünk kell olyan kikötést, hogy a számláló 0-nál nagyobb (esetleg vele egyenlő), vagyis


1,5*x-1,6*y >= 0, tehát

0,9357*x >= y, tehát a roma nők legalább a magyar nők számának 0,9357-szeresénél kevesebben vannak.

2020. aug. 13. 16:20