Hogyan kell megoldani exponenciális egyenleteket a valós számok halmazán?


A "sima" exponenciális egyenletek mennek, viszont ezeket egy szemernyit sem értem.

Például itt van az alábbi feladat:


3^x + 3^(x+1) = 12


Azt sem tudom, hogyan álljak neki, könyvem meg sajnos nincs, amiben lenne levezetés (bár a tanárunk küldött képet a tananyagról, sajnos a kép eléggé elmosódott).

Valaki le tudná vezetni ezt az egy feladatot részletesen?

Előre is köszönöm! <3



2020. szept. 21. 12:46
 1/4 anonim ***** válasza:
67%

3^x+3^(x+1)=12

3^x+3*3^x=12

4*3^x=12

3^x=3, itt igazából már látszik, hogy 1 a megoldás

3^x=3^1, felhasználva, hogy az exponenciális függvény szigorúan monoton, azaz egy x értékhez pontosan 1 y érték tartozik, tehát el lehet hagyni a hatványalapot, mivel mind2 oldalon ugyanaz az alap szerepel:

x=1

2020. szept. 21. 13:01
 2/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! :)
2020. szept. 21. 13:03
 3/4 anonim ***** válasza:
67%

Arra kell visszaemlékezned, hogy volt olyan témakör, ahol azonos alapú hatványok eredményét úgy kaptuk meg egy lépésben, hogy a kitevőket összeadtuk;


a^n * a^m = a^(n+m)


tehát azonos alapú hatványok szorzása esetén tettük ezt meg.

Ennek megfelelően a 3^(x+1) hatványt fel tudod írni 3^1 * 3^x alakban, tehát ez lesz a következő lépés:


3^x + 3^1 * 3^x = 12


A jobb áttekinthetőség kedvéért megtehetjük azt, hogy 3^x kifejezést lecseréljük valami egyszerűbbre, mondjuk t-re, tehát legyen 3^x=t, így


t + 3 * t = 12


egyenletet kapjuk. Ezt már meg lehet könnyen oldani, és t=3 eredményt kapjuk.

Most visszaírjuk t helyére a 3^x kifejezést:


3^x=3, ezt pedig azt mondtad, hogy meg tudod oldani.


Nem muszáj áttérni másik ismeretlenre. A megoldást úgy is szokták tanítani, hogy kiemelnek:


3^x*(1+3) = 12, vagyis 3^x*4=12, erre pedig ugyanúgy 3^x=3 egyenletet kapunk.


Ha a kitevőben különbség van, akkor az


a^n / a^m = a^(n-m) azonosságra kell gondolni, ha pedig szorzat (például 3^(2x), akkor pedig az


(a^n)^m = a^(n*m) azonosságra kell gondolni.

2020. szept. 21. 13:05
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a pontos választ! :) Pont kérdezni szerettem volna, hogy honnan jön az a négyes az egyenletbe. Köszönöm még egyszer!
2020. szept. 21. 13:08