200 g víz 64 g CuSO4 * 5 H2O-ot old 20°C hőmérsékleten. a) Hány tömegszázalékos ez az oldat? b) Számítsuk ki a vízmentes réz(II) - szulfát oldhatóságát ezen a hőmérsékleten!

Sziasztok! Légyszíves, aki tud, az segítsen. Fontos lenne a határidőt nézve, és mindenkinek köszönöm, aki ír.

2020. szept. 29. 21:35
 1/1 Arp Du ***** válasza:

Szia! Elnézést ha későn válaszolok.


a) tömegszázalék= oldott anyag(CuSO4) tömege/ oldat tömege *100

a kristály összetétele: 64 g CuSO4 * 5 H2O

(*5 H2O azt jelenti CuSO4 rézszulfát mellett a kristályban H2O víz is van - ezt kristályvíznek nevezik, ez a víz nem a 200g víz amiben oldjuk, hanem a kristály szerkezetében van beépülve)

64 g= CuSO4 tömege + * 5 H2O kristályvíz tömege

CuSO4 tömege kevesebb mint 64 g, először számítsuk ki 64 g-nak mekkora része CuSO4.

M(CuSO4)= 63,54 +32 +4*16= 159,54 g/mol

M(H2O)= 2*1 +16 g/mol

* 5 H2O van benne, ezért 5*16= 80 g/mol

a kristályban CuSO4 és H2O aránya= 159,54g : 80g

CuSO4 és a kristály össztömegének aránya= 159,54/(80+159,54)= 159,54/239,54= 0,666


m(CuSO4)= 64 *0,666= 42,63 g (ennyi CuSO4 van 64 g-ban)

m(oldat)= 200 g víz + 64g CuSO4 * 5 H2O= 264 g


tömegszázalék= oldott anyag/ oldat *100=

42,63 g/264 g *100= 16,15 tömegszázalékos


b) oldhatóság: x g CuSO4/ 100 g víz

a feladatban 42,63 g CuSO4-ot oldott a víz.

kristályvíz tömege volt: 64g -CuSO4 tömege= 64g -42,63g= 21,37 g

A víz 200 g volt, plusz oldódáskor a kristályvíz kiszabadult a kristályból és hozzáadódott ehhez: 200 g +21,37 g= 221,37 g víz összesen


az oldhatóság aránya ennyi: CuSO4/víz= 42,63 g /221,37 g= 0,1926

az oldhatóság aránya állandó ennyi marad, csak 100 g kevesebb rézszulfátot old:

oldhatóság= x g CuSO4/ 100 g víz

x /100g= 0,1926

x= 0,1926*100= 19,26 g

19,26 g rézszulfátot old 100 g víz

2020. okt. 10. 07:39