Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan álljak neki ennek a...

Hogyan álljak neki ennek a kémiafeladatnak?

Figyelt kérdés

Van egy három gázból álló elegyem (legyen a három gáz A, B és C), ahol tudom, hogy A gáz mennyisége C gáz mennyiségének az x-szerese. Egyedül csak a gázelegy sűrűsége van megadva (g/dm3-ben) és meg kéne határozni, hogy hány tömegszázalékát teszi ki az elegynek B gáz

(Azt még hozzátenném, hogy mindegyik gáz nemesgáz).

Direkt nem írtam számokat, mert nem a megoldás érdekel, hanem az út, amíg eljutok odáig. Nem kevesebb, mint három órája ülök a feladat felett és nem tudom, mit nem veszek figyelembe a számítás során és már baromira frusztrál, hogy egyik megoldási tervem sem jött be...


Előre is köszönöm a segítséget!



2020. nov. 15. 05:15
 1/2 anonim ***** válasza:

Vegyünk 1 molt a gázelegyből, akkor ebben lesz c mol C gáz, x*c mol A gáz, és a maradék, azaz 1-c-x*c mol lesz a B gáz. Ebben remélhetőleg csak a c az ismeretlen mert gondolom az x-et (tehát hogy hányszorosa A C-nek), azt megadták. Szóval van a 3 gázunk, mindegyiknek a molszámában ott van a c mint ismeretlen. Ha ezeket átszámoljuk tömegre, azaz a molszámot szorozzuk a moláris tömegekkel (nemesgázok esetén atomtömegükkel), és ezeket összeadom, akkor kapok egy c-t tartalmazó kifejezést ami megadja majd hogy az én kivett 1 mol gázelegyemnek összesen mennyi a tömege (nevezzük ezt m_össz-nek). Tudjuk továbbá, hogy 1 mol gázból indultam, ilyenkor, ha a feladat szövege nem ad meg mást, akkor standard állapotot kell feltételezni (enélkül megoldhatatlan a feladat), vagyis az én 1 mol gázom 24,5 dm3 térfogatú.


Tehát használhatjuk a sűrűséget, mert azt megadták, a térfogat meg 24,5 dm3, a tömeget meg összeadogattam (ez tartalmazza a c-t), tehát a sűrűség képletébe (ró=m_össz/V) behelyettesítve egy egyismeretlenes egyenletet kapok c-re, amit megoldva kiadódnak a gázelegy komponensei molban, onnan már csak átváltom tömegre és százalékszámítás.

2020. nov. 15. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget! :)
2020. nov. 15. 17:19

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!