1. feladat

Egy sorosan kapcsolt ellenállásokat tartalmazó áramkörben

R1 = 90 Ω R2 = 1200 Ω R3 = 5000 Ω Mennyi az eredő ellenállás Re = ?


2. feladat

Egy párhuzamosan kapcsolt ellenállásokat tartalmazó áramkörben

R1 = 470 Ω R2 = 700 Ω Mennyi az eredő ellenállás Re = ?


Áramosztó számítási feladat

Egy árakörben

R1 = 9500 Ω R2 = 700 Ω és I = 600 mA

Mennyi az két ág áramerőssége I1 = ? I2 = ?


2020. nov. 17. 11:11
 1/2 anonim ***** válasza:
79%

Sorosan kötött ellenállások eredője az egyszerűen az ellenállások összege. (Itt 90+1200+5000)


Párhuzamosan kapcsolt ellenállások esetén az eredő ellenállás reciproka egyenlő a részellenállások reciprokainak összegével. (Itt 1/Re = 1/R1 + 1/R2, szóval Re = 1/(1/470 + 1/700) = 470 * 700 / 470 + 700)


A harmadiknál a feszültségből lehet számolni. A feladat kérdéséből valószínűleg párhuzamos kapcsolás.

Azt eleve tudjuk, hogy I1 + I2 = I

Az áramerősséget átváltjuk amperbe, ami 0,6 A

Ezen felül az eredő ellenállás az R1 * R2 / R1 + R2

Az Ohm-törvényből megkapjuk a feszültséget, ami U = I * Re

Párhuzamos kapcsolásnál az ellenállásokra jutó feszültség az ugyan az, szóval U1 = U2 = U

Innen megint az Ohm-törvényből kijön a két ellenállásra jutó áram, amik

I1 = U / R1

I2 = U / R2

2020. nov. 17. 11:39
 2/2 anonim ***** válasza:

Két ellenállás párhuzamos kapcsolása esetén egyszerűbb így számolni:

Re=R1·R2/(R1+R2)=470·700/(470+700)=281,2 Ω


Áramosztó esetén a két ellenállás párhuzamosan van kapcsolva. Az ellenállásokon folyó áramok az áramosztó összefüggéssel számolva:

I1=I·R2/(R1+R2)=0,6·700/(9500+700)=0,0411 A

I2=I·R1/(R1+R2)=0,6·9500/(9500+700)=0,559 A

Vagy: I2=I–I1=0,6–0,0411=0,559 A

2020. nov. 17. 16:51