Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Emelt Kémia házihoz kérhetek...

Emelt Kémia házihoz kérhetek egy kis segítséget?

Figyelt kérdés

Ammónium-nitrát és kalcium-karbonát keverékének (pétisó) 2,093 g-jából nátrium-hidroxid- oldat feleslegével felszabadított ammóniát 20,00 cm3 0,512 M-os kénsavoldatba desztilláljuk. Az ammónia által le nem kötött kénsav visszamérésére 22,60 cm3 0,195 M-os nátrium-hidroxid- oldat fogy. Határozzuk meg a pétisó tömeg%-os összetételét!


-Nem a pontos megoldás érdekel, inkább csak elkezdeni esik nehezemre. Ha jól értelmezem, akkor a keresett reakció az az

NH4(NO3)2+CaCO3+NaOH= NH3+ valami más.

Nos itt vagyok elakadva. Találtam egy reakciót, ahol előszőr az első kettő (pétisó anyagai) reagálank, amik ammóniát képeznek, de gondolom nem ez a lényeg.

Továbbá, ha jól értem, akkor elreagál az összes ammónia valamennyi kénsavval (ezt pontosan ki lehet számolni), majd a maradékot “visszatitráljuk” és megkapjuk a fogyott pétisót, amiből az összetétel kiszámîtható? Tanultunk még régebben visszatitrálásról, de már nem egészen emlékszem ,az a baj.


Előre is köszönöm a segítséget.



2021. jan. 4. 22:47
 1/3 A kérdező kommentje:
Az első kérdésemhez talán, hogy a keverékből csak az ammónium nitrát képez ammóniát, ezért gyakorlatilag csak azt kell figyelembe venni?
2021. jan. 4. 22:54
 2/3 Z003 ***** válasza:
91%

Mivel az NaOH feleslegben volt, tudjuk hogy az összes kötött ammónia felszabadult, a mellékterméket szerintem irrelevánsak ebben a feladatban.


A lényege a titrálásnak hogy visszaszámoljuk mennyi ammónia volt, illetve hogy menyi kénsavat kötött meg. Mivel tudjuk hogy menyi volt a kiindulási kénsav és hogy mennyi maradt belőle (ez derül ki a nátrium-hidroxidos titrálásból), így ha kivonjuk a reakció utáni kénsavat az eredetiből megtudjuk hogy menyit kötött meg az ammónia.


Ebből megkaptuk hogy menyi ammóniát tudtunk fejleszteni a 2,093g pétisóból. Ha kiszámoljuk hogy a fejlesztett ammóniából hány gramm ammónium-nitrátot lehet készíteni, megkapjuk hogy mennyi ammónium-nitrát volt a pétisóban. Innentől meg már csak egy százalékszámítás.


Remélem lehetett érteni amit írtam, és tudtam segíteni.

2021. jan. 4. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2021. jan. 5. 13:39

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!