Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ezt le lehet valaki vezetni??

Ezt le lehet valaki vezetni??

Figyelt kérdés

[link]


Akármivel probalkozok, nem tudom levezetni. Új változó, negyzetre emelés stb.... mindent próbálok.


Nem megy.


2021. jan. 19. 00:56
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Mivel három megoldás van, ezért biztos, hogy legalább harmadfokú egyenletet kell kapnunk. Vagy valami jó trükkel egyszerűbb alakra lehet hozni.

De az is megoldható, hogy az egyenletből egész együtthatós negyedfokú egyenletet csinálunk, majd reménykedünk benne, hogy minden megoldása racionális, ekkor Rolle gyöktételével megtalálhatóak a megoldások:


[link]


Egyelőre mást én sem látok.

2021. jan. 19. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Szóval te sem tudod levezetni??


Megnéztem amit kuldtel.

De akkor ezeknél nincs más megoldás, csak a Rolle fele megoldás??

2021. jan. 19. 01:25
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Mint írtam, lehet valami „trükk”, amivel egyszerűen meg lehet oldani. De az is lehet, hogy nincs trükk, akkor marad az, amit írtam. Nagy hátránya, hogy ha a megoldások nem racionálisak, akkor valószínűleg meg sem tudod találni őket, csak közelítő módszerekkel tudsz minél közelebb kerülni a pontos megoldásokhoz. Bár negyedfokú egyenletre még van megoldóképlet, így a megoldások is megadhatóak egzakt alakban.
2021. jan. 19. 01:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Rolle tétel itt hogyan alkalmazható?


Úgy értem hogy azt hogyan kell alkalmazni?

Most nézegettem interneten de mindenhol szakszerűen van leírva, amiből nem sokat értek.


Saját szavakkal vagy könnyű példával meg tudod mutatni mert érdekel nagyon.

2021. jan. 19. 01:37
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Ha az egyenlet baloldalának első tagja a, második tagja b,akkor a jobboldal (a^2-b^2)/15. Ekkor az egyenlet a következő alakra hozható:

(a-b)*(a+b-15)=0

Ezután az egyes tényezőknek megfelelő egyenleteket kell megoldani.

2021. jan. 19. 03:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
Ezt ki tudnád fejteni kicsit bővebben? Nekem valahogy nem akar összeállni a kép.
2021. jan. 19. 03:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

A Rolle-gyöktételnek (amit egyébként hívnak racionális gyöktesztnek is) az a lényege, hogy csak a főegyütthatót és a konstans együtthatót használja fel. A tétel bizonyításának lényege, hogy x=p/q alakban keressük az eredményt, ahol p;q egészek, és egyszer p*valami=szám alakra rendezzük az egyenletet, ekkor kiderül, hogy p|szám, utána pedig q*valami=szám alakra rendezzük, ekkor q|szám, így p és q számok, vagyis a p/q tört lehetséges értékei szűkíthetőek. Például:


x^2+2x-3=0. A tétel alapján p|(-3), tehát p értékei lehetnek: -3, -1, 1, 3, q|1, tehát q lehetséges értékei: -1, 1. Ezekből kell összerakni a létező összes módon a p/q törteket, és amiket kapunk, azok lesznek a lehetséges jelöltek az egyenlet megoldására.


Másik példa;


2x^2-3x-35=0, itt p|(-35), q|2, tehát

p lehet: -35, -7, -5, -1, 1, 5, 7, 35

q lehet: -2, -1, 1, 2

Ezekből kell összerakni a p/q törteket, és tesztelni.


Ugyanezek a lépések bármilyen fokú, egész együtthatós polinomegyenlet esetén működiknek, tehát ha például azt írom, hogy


4x^10+25x^6-123x^2-1=0, akkor is csak azt kell nézni, hogy p|(-1) és q|4, így ha van racionális megoldás, akkor azt ezzel mindenképp meg tudjuk találni.

2021. jan. 19. 03:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

[link]

#6 kérésre a bővebb kifejtés itt van.

2021. jan. 19. 06:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Akkor tulajdonképpen a feladat amiről a kérdést feltettem, azt simán kibontom minden tagját, osszevonok egy harmad vagy negyedfoku egyenletre, és ezt a Rolle tételt alkalmazom rá?


Mert itt trükkökkel nem sokra jutottam.

2021. jan. 19. 12:21
 10/12 anonim ***** válasza:
100%
Nem nézted meg a #8 linket?
2021. jan. 19. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!